Vlada u Bahreinu danas je zabranila sve prosvjede, a vojska je izišla na ulice pošto su četiri osobe poginule, a najmanje 231 osoba je ranjena u sukobima policije i demonstranata u Manami. Snage sigurnosti napale su prosvjednike na trgu još na spavanju.
Ulicama glavnoga grada patroliraju vojne ophodnje, na svim glavnim prometnicama razmješteni su tenkovi, a iznad grada kruže helikopteri, prenosi BBC. Svi pristupi središtu grada i Trgu bisera, na kojem se još od utorka okupljaju prosvjednici, ograđeni su bodljikavom žicom. Vojska je u cijelom gradu postavila kontrolne točke s barikadama. Ulice su prekrivene razbijenim staklom, kanistrima od suzavca i drugim otpadom.
Državna je televizija objavila kako će “vojska poduzeti sve mjere da se vrati sigurnost”, a građani su upozoreni da ne izlaze na ulice kako bi prosvjedovali. Prosvjednici već danima traže više političkih sloboda i smanjenje utjecaja sunitske vladajuće obitelji na donošenje odluka i postavljanje visokih dužnosnika u toj većinski šijitskoj zemlji. Kraljevska obitelj Kalifa vlada Bahreinom od 1783., a prema podacima UN-a 70 posto stanovništva su šijiti. U sukobima je ranije već je stradalo dvoje ljudi.
Namiri u Bahreinu posljedica su prosvjeda u nekoliko arapskih zemalja, u kojima su svrgnuti predsjednici Tunisa i Egipta. Sadašnji vladar Bahreina, šeik Hamda bin Isa al-Kalifa na vlasti je od 1999. godine. Američki predsjednik Barack Obama pozvao je jučer bahreinske vlasti da poštuju prava prosvjednika.
U Bahreinu, stiješnjenom između velikih i moćnih susjeda, sunitske Saudijske Arabije i šijitskog Irana, usidrena je moćna američka Peta flota. Bahrein je otočna zemlja površine nešto manje od one Krka i Cresa zajedno. Na otoku, koji je bankarski i financijski centar, živi oko 1,2 milijuna stanovnika.
Chicago USA, šta je tebi, kakvi te to bijesovi muče, zar je stvarno tako gusto?