Gljivarska sezona u punom je jeku i šumske su staze pune berača. Mnogi od njih gljive zatim prodaju. No, u Puli je zabilježen najnoviji slučaj trovanja gljivama. Ovog puta, srećom, bez kobnih posljedica.
Pulski par osjećao se slabo, znojili su se i bilo im je mučno. U bolnici im je ustanovljeno trovanje gljivama. – Dobro su, ja sam ih pregledala, znam da su bili odlično, jedan je jako blagi slučaj. Drugi je bio malo teže dehidriran pacijent, ali isto, opservacija preko noći, simptomatske mjere i pacijent je bio dobro već ujutro – naglasila je dr. Iva Polić Kljajić, infektologinja.
Prodavači gljiva moraju imati iskaznicu komercijalnog skupljača, a gljive trebaju imati deklaraciju. Uzorkovanja provodi sanitarna inspekcija. No, i oblik može zavarati. Jedan od naših najiskusnijih gljivara za HRT kaže – posebno treba paziti na dvije vrste.
– Slična je lisičarki, a zove se zavodnica, da te zavodi, ona je vrlo slična, malo je žute boje. A druga vrsta je sunčanica – istaknuo je gljivar Ivan Žagrić.
No, kod nas postoje i mnogo otrovnije gljive. – Ako se radi o recimo našoj najotrovnijoj gljivi, zelenoj pupavki, simptomi mogu voditi do akutnog zatajenja jetre, oštećenja bubrega pa nažalost i do smrti – rekao je dr. med. Matej Percan, Nastavni zavod za javno zdravstvo Istarske županije. Srećom, posljednjih godina u Istri nije bilo slučaja s takvom posljedicom. No, ako posumnjate da ste pojeli pogrešnu gljivu, obvezno se odmah javite liječniku.
VEZANI ČLANCI:
FOTO Najopasnije životinje na svijetu: Najopakija je odgovorna za smrt čak 750.000 ljudi godišnje