PAZI, DJECA!

Vozači i školarci sve se više vole

08.09.2002.
u 00:00

* Djecu treba poučavati oprezu u prometu i prometnoj kulturi kod kuće, u vrtiću i školi, a ponajviše vlastitim, roditeljskim primjerom - upozorava MUP-ov načelnik Odjela za analitiku Goran Volarević

ZAGREB - Početkom nove školske godine opasnosti za djecu u prometu višestruko se povećavaju. Prošle je godine sam početak školske godine bio gotovo koban za troje djece, a od srpnja do kraja prosinca 2001. godine u prometu je poginulo šesnaestero djece u dobi do 15 godina.

Prema podacima koje smo dobili od načelnika MUP-ova Odjela za razvoj i izvještajnu analitiku Gorana Volarevića, ova godina zasad nije tako tragična.

- U usporedbi s prvom polovicom prošle godine, od siječnja do kraja lipnja ove godine bilo je 50 posto manje poginule djece u prometu. U navedenu je razdoblju u 2001. godini poginulo 20, dok je 257 djece teško ozlijeđeno, a 855 lakše. Smanjio se i broj ozlijeđenih u istom razdoblju. Teško je ozlijeđeno 199 djece, a 851 dijete lakše je ozlijeđeno - kazao je načelnik Goran Volarević.

Prema MUP-ovim statistikama, u 2000. u prometu je poginulo 36 djece u dobi do 15 godina jednako kao i u 2001. godini. Međutim, od te ukupne brojke dvije trećine poginule djece bilo je školske dobi. Broj ozlijeđene djece također je dvije trećine od ukupna broja od 2341 djeteta stradalog u 2000., odnosno 2409 djece stradale u 2001. godini.

- U posljednjih deset godina bilježimo kontinuiran pad broja djece koja pogibaju u prometu. Prva polovica ove godine možda je najbolji pokazatelj tog pada, a rezultat je intenzivna rada na temelju Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa u sklopu kojeg se provodi akcija "Djeca - prijatelji u prometu". Svaki je izgubljeni život nenadoknadiv, ali ako se i do kraja ove godine trend smanjivanja poginule djece nastavi, trebali bismo biti zadovoljni. Međutim, unatoč upozorenjima medija i policije te svih pokrenutih akcija, upozoravamo roditelje da uvijek i s potpunom ozbiljnošću djecu poučavaju i upozoravaju da budu vrlo oprezna kao sudionici u prometu. Jer uvijek će biti bezobzirnih vozača koji neće mariti za prometne znakove, pješačke prijelaze, upozorenja medija i akcije policajaca. Djecu treba poučavati oprezu u prometu i prometnoj kulturi kod kuće, u vrtiću i školi, a ponajviše vlastitim, roditeljskim primjerom - upozorava načelnik Goran Volarević.

Stravičnu istinu o bezobzirnim vozačima i posljedicama koje ostaju iza njih javnost je spoznala u vjerojatno najeksponiranijem slučaju. Riječ je o divljačkom naletu Elvisa Tahirovića (20) na Teu Benčec (12) lani u siječnju. Nakon dugotrajnoga sudskog procesa, dvije izmijenjene presude, Elvis Tahirović na posljetku je u travnju ove godine osuđen na pet godina zatvora jer je pod utjecajem alkohola, bez vozačke dozvole, u neregistriranom i neispravnom automobilu prošao kroz crveno svjetlo, brzinom većom od dopuštene i usmrtio djevojčicu dok je prelazila preko pješačkog prijelaza.

Je li užasavajuća tragedija koja je pogodila Teine roditelje doprla do svijesti drugih bezobzirnih vozača, nije moguće niti nagađati. Jednako tako teško je reći hoće li nekoga prijetnja kazne od pet godina zatvora spriječiti da ne napravi isti zločin. Zato je možda najbolji "lijek" protiv cestovnih manijaka prevencija i samozaštitno ponašanje djece u prometu makar na semaforu pješacima bilo upaljeno zeleno svjetlo, a na cesti vidljivo obilježen pješački prijelaz.

Domagoj Vričko

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije