Rekonstrukcija drvenih mostova u Selcu i Gredi mogla bi ove godine napokon razveseliti stanovnike tih mjesta, ali i otvoriti nove perspektive u turizmu.
Zapušteni krajevi
Naime, na inicijativu lokalnog stanovništva i načelnike općina Lekenik i Martinska Ves prije nekoliko godina pokrenuta je suradnja s Hrvatskim vodama, Hrvatskim šumama te Javnim ustanovama za zaštitu prirode Sisačko-moslavačke i Zagrebačke županije kako bi se pitanje obnove drvenih mostova Turopolja i Odranskog polja napokon riješilo. Predstavnici tih općina i ustanova okupili su se protekli tjedan na radnom sastanku, a s aktivnostima su već krenuli ovaj tjedan.
– Stručnjaci iz Hrvatskih voda izašli su na teren kako bi snimili situaciju te popisali lokacije na kojima trebamo poraditi, a sada ćemo odrediti prioritete. Ipak, možemo reći da su najbitniji trenutačno popravci na postojećim mostovima u Selcu i Gredi, a zatim slijedi rekonstrukcija onih koji su nekada postojali, ali ih više nema. Nadamo se da bismo Selce i Gredu već ove godine mogli napraviti – objasnila je Marija Vizner, koordinatorica projekta te savjetnica direktora Hrvatskih voda Jadranka Husarića.
Dotrajalost postojećih mostova te nepostojanje ostalih drvenih mostova koji su nekad povezivali stanovništvo desne obale Save s lijevom i naseljima od Siska do Velike Gorice više godina velik su problem, a jedan je od glavnih uzroka zapuštanja tih krajeva te smanjenja populacije. S obzirom na svoju bioraznolikost i bogatu tradiciju, Turopolje i Odransko polje potencijalna su turistička destinacija. Ono što se očekuje nakon rekonstrukcije mostova jest i privlačenje turista u ove krajeve jer je riječ o idealnim biciklističkim i pješačkim stazama kroz netaknutu prirodu. Tu su i retencijska polja obrane od poplava Siska i Zagreba, prostrane pašnjačke površine, a prisutne su i brojne ugrožene vrste ptica, poput štekavca, kosca, crne i bijele rode te vodozemaca, gmazova, kaćuna i kockavica. Ta područja zaštićena su i na nacionalnoj i na europskoj razini.
Osnovati akcijske grupe
– Obnovom i sukcesivnim vraćanjem starih drvenih mostova na ključnim komunikacijskim točkama obnovit će se tradicijska baština i unaprijediti prometna infrastruktura te omogućiti stanovništvu razvijanje turističkih, poljoprivrednih i održivih gospodarskih djelatnosti – ističe Jadranko Husarić. Hrvatske šume u projektu će sudjelovati angažiranjem svojih stručnjaka te donacijom drvnog materijala.
Obnova mostova odvijat će se u sklopu pilot-projekta koji su inicirale Hrvatske vode "Integriranim upravljanjem i održivim razvojem za budućnost Turopolja i Odre". Projekt će uključiti stanovništvo i predstavnike lokalne uprave tih područja te poljoprivrednike i turističke djelatnike.
– Uskoro krećemo sa sastancima, gdje ćemo definirati što sve možemo napraviti, od kratkoročnih do dugoročnih ciljeva. Mostovi idu u sklopu projekta, no da ne čekamo formiranje radnih skupina, krenuli smo odmah s tim dijelom – ističe Marija Vizner.
Planiraju osnovati LAG, lokalnu akcijsku grupu koja će kao pravna osoba moći pisati projekte i kandidirati se na međunarodne fondove Lider programa, ali i druge fondove EU.
Lijepo. Drveni mostovi su prekrasni, romantični.