Vrhovni sud odbio je kao neosnovan zahtjev za reviziju koji su podnijeli Đana Atanasovska i Ivica Šitum, roditelji djevojčice Nore Šitum koja je nakon operacije na žalost preminula.
Nakon što je njihovu tužbu protiv udruge “Hrabro dijete” odbio Općinski, a zatim i Županijski sud, Šitumovi su od Vrhovnog suda zatražili reviziju zbog pogrešne primjene materijalnog prava, uz prijedlog da se obje nižestupanjske presude ukinu i predmet vrati prvostupanjskom sudu.
More donacija
Tražili su da im udruga solidarno isplati iznos od 4,388.224 kune s pripadajućim kamatama, prikupljen u humanitarnoj akciji za liječenje njihove curice.
Međutim, revizijski sud prihvatio je tumačenje nižestupanjskih sudova koji su zaključili da sredstva prikupljena u humanitarnoj akciji ne predstavljaju ostavinsku imovinu korisnika, odnosno nisu nasljediva. Šitumovi će morati platiti i troškove parničnog postupka u iznosu od 155 tisuća kuna. U udruzi Hrabro dijete nisu željeli komentirati presudu, ali su zato istaknuli kako su preostala sredstva iz akcije već utrošena, i to namjenski, za potrebe liječenja druge djece oboljele od malignih bolesti.
– U moru tih donacija koje je uplatila Zaklada Hrabro dijete bila je i jedna u visini od 2,689.000 kuna, koju smo temeljem zamolbe Zaklade Nore Šitum 5. travnja 2016. godine uplatili za potrebe liječenja jednog djeteta iz Splita. Atanasovska i Šitum znaju da smo mi to učinili, ali nas unatoč tome i dalje prozivaju da mi taj novac trošimo netransparentno, nenamjenski i da ih čuvamo za sebe – kaže predsjednik udruge Haris Kapetanović i dodaje kako podaci o svim isplatama postoje u njihovu financijskom izvješću na stranicama Ministarstva financija.
Nedostaje pokriće
Kapetanović napominje i kako je zanimljivo da su upravo ta donacija od 2,689.000 kuna i ona od 3,3 milijuna kuna koje su uplatili za liječenje pokojne Nore u Philadelphiji jedine koje još nisu opravdane. Naime, udruga za njih nema pokriće u računima jer roditelji nikada nisu podnijeli izvješće o utrošenom novcu.
– Kod nas je sve javno i transparentno. Dolazili su nam i iz DORH-a i u dva navrata iz Ministarstva financija. Ako je i bilo nekih grešaka, to su bile zanemarive sitnice. Priče o nekim pronevjerenim milijunima su čiste gluposti – dodaje Kapetanović.
S druge strane, odvjetnik Šitumovih Dejan Španović presudu drži nerazboritom jer ona, po njegovu mišljenju, ne sadrži valjane i dostatne razloge o tome kome pripada ta humanitarna pomoć, zašto ne može biti nasljediva i koja su prava korisnika, odnosno nasljednika. Istaknuo je kako predmet sada ostaje na Ustavnom sudu koji će donijeti definitivnu odluku, a najavio je i podnošenje ustavne tužbe protiv odluke Vrhovnog suda.
– Presuda je da ne povjeruješ. Oni se čak pozivaju na zakon o humanitarnoj pomoći iz 2015. godine koji uopće nije bio na snazi u vrijeme održavanja humanitarne akcije, već je donesen gotovo tri godine poslije. To je nonsens, jer zakoni se ne mogu primjenjivati retroaktivno – rekao je Španović.
Na upit o navodima kako Šitumovi od udruge traže novac iako znaju da je veći dio tog novca na njihov zahtjev uplaćen drugoj djevojčici, Španović odgovara kako je postojala neka korespondencija između udruge i Norinih roditelja da se pomogne djetetu iz Splita i kako je moguće da je dio tih sredstava doista i uplaćen, ali da razlika do ukupne svote sigurno nije potrošena u humanitarne svrhe.
– Da je Vrhovni sud presudio u našu korist, mi bismo smanjili tužbeni zahtjev za taj iznos – istaknuo je odvjetnik obitelji Šitum.
Cijelu presudu pročitajte u nastavku:
VSRH_Rev-3049-2015-2-an by Anonymous vrGTX6 on Scribd
Sram ih bilo. Gaze i preko mrtvog djeteta nebili se okoristili.