Ideja da vrtić bude dostupan svoj djeci, posebno siromašnoj ili onoj kojoj siromaštvo prijeti, okupila je osnivače privatnih vrtića u Rijeci u novu udrugu Vrtić za svu djecu. Upozoravaju na neujednačenu provedbu Zakona o predškolskom odgoju i naobrazbi u Hrvatskoj, čime se krše prava djece.
Kritiziraju postojeću riječku mrežu vrtića koja je postala “servisom” za zaposlene roditelje čija djece imaju prednost pri upisu, dok su djeca nezaposlenih roditelja zakinuta. Predsjednica udruge Barbara Drezga napominje kako će inzistirati da sva djeca u Rijeci imaju iste početne pozicije, iste uvjete za upis u vrtiće i pravo na institucionalni predškolski odgoj.
Traže i pravo na istu cijenu
– Dijete koje ne ide u vrtić nema pristupa odgojno-obrazovnom programu kojem je svrha cjelokupni razvoj djeteta, izostaje interakcija, do pete godine djeteta razvijaju se neuronske veze sukladno poticajnom okruženju – ističe Drezga. Udruga traži i pravo roditelja na istu cijenu, neovisno polaze li njihova djeca gradski ili vrtić drugih osnivača.
– Velika se sredstva troše za izgradnju vrtića, opterećuje se gradski proračun, dok vrtići drugih osnivača Grad i građane ne koštaju ništa. Grad Rijeka roditelje treba sufinancirati u jednakom iznosu, za sada su roditelji djece koja idu u vrtiće drugih osnivača znatno više opterećeni, unatoč tome što imamo nižu ekonomsku cijenu – objašnjava Drezga. Naime, u Hrvatskoj, prema podacima Eurostata, jedva nešto više od polovice četverogodišnjaka ide u vrtić.
>>Djevojčica (4) 'raspačavala' heroin u vrtiću. Dijelila ga kao bombone
Znači treba omogućiti ekipi koja sjedi doma i ništa ne radi, da mogu slati svoje klince besplatno u vrtić kako bi mogli još bolje na miru sjediti kod kuće bez da ih u tome ometaju djeca. To su zaista prioriteti i dobar put da se rasterete vrtići gdje je 30 djece na jednu tetu.