Još jedno poskupljenje čeka Siščane od 1. rujna, kada će porasti cijena vrtića. Ljestvica je pomaknuta, pa će oni roditelji koji su do sada prema skali plaćali najviše, 600 kuna mjesečno, izdvajati - sto kuna više. Gradonačelnik Dinko Pintarić takav je potez i najavljivao više puta, pri čemu je naglašavao da će on obuhvatiti najimućnije. No, visina prihoda po članu domaćinstva od 2701 kune teško se može svrstati u kategoriju "imućni".
Naime, po novom cjeniku, dovoljno je da se u kućni budžet roditelja s jednim djetetom slije 8100 kuna, što su dvije plaće daleko ispod državnog prosjeka. Također, 700 kuna plaćat će i oni koji zarađuju znatno više, jer daljnja granica ne postoji. Po novoj skali, oni koji imaju do 1663 kune po članu obitelji izdvajaju 400 kuna, do 2200 plaćaju 500 kuna, do 2700 kuna prihoda 600, i svi oni iznad 2701 kune 700 kuna.
– Imamo jedno dijete pa možemo dati i sto kuna više. Muž i ja radimo pa nam je cjelodnevni boravak za našu djevojčicu jedino rješenje – kaže Marta H. Cijene se nisu mijenjale od 2003. godine, a gradska se vlast financijski priprema i za rad nove odgojne ustanove. Ona će rasteretiti listu djece na čekanju, jer oko 200 ih godišnje ostane bez mjesta. Sredstva će trebati namaknuti i za nove djelatnike, a novi bi vrtić na Zelenom brijegu, po posljednjem obećanju, trebao proraditi od 1. siječnja 2011. Sve su to opravdanja vladajućih za podizanje cijene, no oporba ih na prošlotjednoj sjednici Gradskog vijeća nije prihvatila. Vijećnik SDP-a Nikola Tadić apelirao je na kolege da spriječe poskupljenje vrtića. No, odluka je velikom većinom glasova ipak donesena. Oporbena čelnica Kristina Ikić Baniček napomenula je kako za istu cijenu u Zagrebu roditelji i djeca dobiju puno više, no ravnateljice sisačkih vrtića pokušale su je uvjeriti da kotiraju prema suvremenim uvjetima rada.
Unatoč špekulacijama da će se stari vrtić na Zelenom brijegu, Pčelica, morati zbog dotrajalosti zatvoriti, to se za sada ipak neće dogoditi.
– U ovom trenutku ne razmatramo mogućnost niti jednog zatvaranja, jer su nam smještajni kapaciteti nedostatni. Za novi vrtić trebat ćemo novi pogon, što se odražava na cijenu vrtića – kazao je gradonačelnik Dinko Pintarić. Grad Sisak tako je smanjio udio financiranja predškolskih ustanova sa 82,5 na 75 posto, čime se udio roditelja povećao sa 17,5 na čak četvrtinu ukupnog iznosa.
Na djeci štedi i Kutina. Više od milijun kuna iz gradskog proračuna namaknut će se preustrojem vrtića. Na jesen se ukida prostor koji je vrtić koristio u Domu umirovljenika, a skraćuje se radno vrijeme u objektima u Banovoj Jarugi i Međuriću. Gradonačelnik Davor Žmegač rekao je da reorganizaciju vrtića smatra nužnom mjerom štednje, čime se nije dirala struktura ustanove.
Neka gospodin Pintarić ako ga možemo nazvati \"gospodinom\" provjeri kakvi su Sisački vrtići i u kakvim prostorijama ta djeca borave za 700 kn mjesečno. Svaki bi roditelj naravno dao 100 kn više ali da se taj iznos uloži u uređenjee njihovih boravaka, promjenu stolarije, nekakvim klimatizacijskim rješenjima za ljetne dane. Gdje će taj novac završiti i koga će se financirati u gradu? Sisački vrtići će sada biti među najskupljim vrtićima u Hrvatskoj, a infrastruktura i sama usluga jako loša!