– Rano djetinjstvo najkritičnije je razdoblje u razvoju svakog djeteta jer je iznimno važno za stjecanje ranog iskustva i razvoja mozga u cijelosti. Programi rane intervencije ključni su preduvjet za razvoj djece s poremećajima autističnog spektra – kaže Silvija Pucko, dipl. defektologinja koja se godinama bori za što ranije otkrivanje poremećaja kod djece predškolske dobi. Teško je shvatljivo da stručnjaci koji pomažu djeci muku muče s financiranjem programa.
Dječji vrtić Fijolica iz Preloga prije dvije godine u Draškovcu je osnovao posebnu skupinu “Međimurske iskrice”. Taj program trenutačno polazi sedmero djece u dobi od tri do sedam godine s područja cijele Međimurske županije, koja ga i financira. – Djeca borave dva ili tri dana u toj posebnoj skupini, a ostale dane integrirani su u redovne skupine – pojašnjava S. Pucko. Kako novac za asistente u vrtićima i školama nije predviđen u zakonima, borba za financiranje ostavljena je udrugama, ustanovama i roditeljima. Međimurska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu u suradnji s hrvatskom udrugom i Udrugom odgajatelja Krijesnice kroz razne je natječaje uspjela dosad platiti 30 asistenata. Snalazili su se svakojako pa je tako dio asistenata uključen u mjere zapošljavanja preko HZZ-a, a dio ih volontira.
– Zbog financijskih problema vrlo je važno stručno i objektivno procijeniti kojoj je djeci doista neophodna pomoć – ističe S. Pucko i upozorava da je velik problem i nedostatak stručnih suradnika u vrtićima. Iako su oni prema pedagoškim standardima neophodni, u Međimurju samo Dječji vrtić Čakovec ima kompletan stručni tim. Niska ekonomska cijena ravnateljima, upozorava, ne ostavlja mogućnost zapošljavanja stručnih suradnika. I dok svi zagrebački vrtići imaju psihologe, defektologe, logopede i pedagoge, koje plaća Grad, u Međimurju se oni mogu prebrojiti na prste!
>> Za rehabilitaciju se kod logopeda u Karlovcu čeka i do 15 mjeseci
Država potrošila velike novce da bi naša djeca završila fakultete a sad su preskupi da se zaposle, ne razmem, zatvorite onda škole.