Guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić obratio se javnosti te komentirao inicijativu za izmjenu Zakona o potrošačkom kreditiranju u dijelu dopuštenih i prešutnih prekoračenja.
- Ovo nije ništa novo. Mi smo analizu tržišta završili u prvom kvartalu ove godine. 2020. godine mi smo krenuli u analizu tržišta prekoračenja. Imate prešutna i dopuštena prekoračenja. Imali smo 7 prigovora potrošača na tu temu. Vidjeli smo da je veliki dio prekoračenja iz onih dopuštenih prešao u prešutna. Ideja zakona je bila da prešutna prekoračenja budu iznimka, a ne pravilo. Odlučili smo da prešutna prekoračenja treba vratiti u isti režim regulacije, kao i kod dopuštenih prekoračenja - rekao je Vujčić i dodao:
- Prije nije bio nikakav prigovor. Niti je efektivna kamatna stopa bila visoka. Banke su digle naknade, a ne kamatnu stopu. 2020. godine su naknade porasle, pa je onda porastao i prosječni EKS. Prije se nije imalo razloga intrervenirati, sad ga imamo”, objašnjava guverner.
Dodao je da je stekao dojam da se banke neće opirati promjenama.
- Kamatne stope uvijek odražavaju rizičnost proizvoda. Prekoračenja su takva, jer se odobravaju bez procjene kreditne sposobnosti. Vjerojatno dio ljudi koji imaju minus inače ne bi bili kreditno sposobni i ovaj proizvod će uvijek na tržištu imati visoku kamatu. A prešutna prekoračenja se ne ukidaju, nego se dovode pod regulaciju. Ono što novi ugovori o prešutnim prekoračenjima moraju imati je to da se ono ograničava vremenski 90 dana i na 1500 kuna. To miče prešutna prekoračenja u sferu dopuštenih prekoračenja - rekao je Vujčić.
Danas je razgovarao s premijerom i ministrom financija, a sljedeći tjedan će vjerojatno razgovarati i s bankama.
- Kamatne stope u Hrvatskoj su niže nego u zemljama Europske unije koje nemaju euro i više nego u zemljama koje imaju euro - kazao je Vujčić, a na pitanje koliko će biti manji prihodi banaka ukoliko će se mijenjati zakon vezan za prešutna prekoračenja kazao je sljedeće:
- Detalje još moramo dogovoriti. Procjena je da bi banke mogle imati stotinu i nešto milijuna manje prihoda.
Ukidaj naknadu za "troškove vođenja računa" jer mi drugog načina nemamo za dobiti svoja primanja! Banke su tu "treća stranka" koja s našim poslim nemaju ništa! 9 kn mhesečno, 118 godišnje, a ni za što! Sve što obavljaju, trajne naloge, internet bankarstvo, kredite, naplaćuju po tarifama za te poslove.