Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) stavila je novu varijantu koronavirusa Mi u kategoriju koja zahtijeva praćenje, objavljeno je u srijedu.
Mi ili B.1.621 prvo je identificirana u Kolumbiji, a slučajevi su zabilježeni i u drugim zemljama Južne Amerike te u Europi.
U tjednom biltenu WHO-a o pandemiji navodi se da varijanta ima mutacije, što znači da bi mogla postati otpornija na cjepiva, kao što je bio slučaj s beta varijantom, ali je potrebno više studija kako bi se to dodatno ispitalo.
"Od identificiranja u Kolumbiji u siječnju 2021., bilo je nekoliko sporadičnih izvještaja o slučajevima varijante Mi, a neka veća žarišta zabilježena su u zemljama Južne Amerike i u Europi", navodi se u biltenu.
"Iako je globalna učestalost varijante Mi među sekvencioniranim slučajevima pala i trenutno je ispod 0,1 posto, prevalencija u Kolumbiji (39 posto) i Ekvadoru (13 posto) konzistentno se povećala", dodaje se.
WHO će, navodi se, "pratiti promjene" varijante Mi u Južnoj Americi, pogotovo dok u populaciji cirkulira i delta varijanta.
Trenutno WHO četiri varijante smatra zabrinjavajućim. To su alfa, prvo otkrivena u Velikoj Britaniji, a sada je u 193 zemlje, beta u 141 zemlji, gama u 91 zemlji i delta u 170 zemalja.
Mi je peta varijanta "pod promatranjem", što je blaža kategorija WHO-a.
Video - Delta nosi dvostruko veći rizik od hospitalizacije
Sve više dolazi na vidjelo da je ovaj genski bućkuriš koji se prodaje kao cijepivo potpuno beskorisno i da ne spriječava ništa. Stoga sada treba izmisliti novu varijantu koja je, kako drugačije uopće i očekivati, potpuno rezistentna na cijepivo i tako se opravdali pogrešni potezi politike u zadnjih 18 mjeseci, te bi se omogućilo novo prisiljavanje gradjana na sve i sva... Pogotovo na nova cijepljenja! Zapamtite jedno: p(l)andemija je gotova kada to politika i moćnici u sjeni odluče, a ne koliko je ljudi cijepljeno ili necijepljeno, koliko je kreveta u bolnicama zauzeto ili nezauzeto, koliko ima ili nema "zaraženih" na 100.000 stanovnika,...