Lijes s tijelom pape Ivana Pavla II. izvučen je iz grobnice u kripti bazilike svetog Petra te je postavljen pokraj groba svetog Petra gdje će ostati do nedjelje ujutro kada će na Trgu svetog Petra početi svečana misa beatifikacije. Iznošenju papina lijesa iz grobnice, iznad koje je bio reljef Bogorodice s djetetom, djelo hrvatskog kipara Ivana Dunkovića, nazočilo je samo nekoliko kardinala, među kojima državni tajnik Tercisio Bertone te dugogodišnji papin osobni tajnik Stanislaw Dziwisz.
Rijeka hodočasnika
Šef Ureda za tisak Svete Stolice otac Federico Lombardi novinarima akreditiranima u Svetoj Stolici kazao je da je lijes, pokriven pozlaćenim plaštem, postavljen tako da su noge Ivana Pavla II. okrenute prema grobu sv. Petra. U nedjelju će lijes biti prebačen u baziliku sv. Petra pokraj oltara gdje će najprije Benedikt XVI. poslije mise beatifikacije doći odati počast svome prethodniku, a zatim će to moći učiniti svi vjernici cijele noći. Nakon što rijeka vjernika oda počast novom blaženiku, lijes s tijelom Ivana Pavla II. bit će prebačen ispod oltara kapele sv. Sebastiana koja se nalazi kod ulaza u baziliku sv. Petra, u blizini Michelangelova kipa Pieta.
Lijes se sastoji od tri dijela. Tijelo Ivana Pavla II. najprije je položeno u drveni lijes, onaj koji je bio izložen na Trgu svetog Petra na dan njegova pokopa, na kojemu je bila knjiga evanđelja. Taj je lijes potom stavljen u olovni, kako bi se sačuvalo tijelo Ivana Pavla II., a zatim ponovno u drveni lijes na kojem se nalazi križ, Wojtylin grb. U sredini na latinskom jeziku piše da se tu nalazi Ivan Pavao II., koji je živio 84 godine, 10 mjeseci i 15 dana te koji je bio papom 26 godina, pet mjeseci i 17 dana.
I Jadranka Kosor u Rimu
Taj treći, vanjski lijes u dobru je stanju. Mramorni pokrov, koji se do sada nalazio na Wojtylinu grobu, bit će poslan u Poljsku i postavljen u crkvi u Krakovu koja je u gradnji i bit će posvećena blaženom Ivanu Pavlu II. Sutra će biti bdijenje tijekom kojeg će govoriti bivši šef Ureda za tisak Svete Stolice Joaqin Navarro Valls, zatim kardinal Dziwisz te francuska časna sestra Marie Simon-Pierre, koja je ozdravila od Parkinsonove bolesti zahvaljujući tome što je molila Ivana Pavla II. da posreduje kod Boga za ozdravljenje i na osnovi kojeg će Wojtyla biti beatificiran.
Do sada je potvrđen dolazak 16 šefova država, osam premijera, među kojima i J. Kosor, četiri kraljevske obitelji te ministri, ukupno 87 državnih izaslanstva. Benedikt XVI. pozdravit će neke državnike u bazilici svetog Petra. Akreditirano je 2300 novinara, fotografa i snimatelja iz 101 države. Svečanost će prenositi Mondovizija.
Jaoooo, uvijek isfrustrirani Srbi o nekom turskom zlatu. Najnovija je informacija da su Gundulića i Držića uvrstili u srpsku književnost. Ajme koji bijednici, stalno nekog vraga od nekog moraju krasti. Stvarno jadan narod bez povijesti