Saborski zastupnici u zadnje se vrijeme često slažu. Pa su tako i danas svi klubovi zastupnika podržali konačni prijedlog Zakona o jamstvenom fondu za gospodarski oporavak i razvitak ili, u narodu već prozvanu, aukciju kredita koji će se dodjeljivati tvrtkama koje imaju šanse za preživljavanje ove krize i recesije. Ali i ta potpora nije prošla bez packi opozicije vladajućima.
- Mene to podsjeća kao na pacijenta koji je dobio temperaturu pa zove liječnike, a oni mu odgovaraju "ma dajte, molim vas, to je samo temperatura". Prošlo je od tada 18 mjeseci i nama se, evo, pojavljuju recepti. Pojavljuju se liječnici iz Vlade. I što propisuju? Propisuju Andol - metaforički je svoje mišljenje o fondu sa zastupnicima podijelila esdepeovka Željka Antunović.
Kriza je karcinom
Kad već može Ž. Antunović liječničkim jezikom govoriti, mogu i ja pomislio je očito hadezeovac Stjepan Kundić, ujedno i liječnik, nazvavši krizu i recesiju u državi karcinomom koji je nastao u Americi pa potom pustio metastaze po cijelom svijetu i došao do nas. A onda je krenuo u obranu Andola!
- Ovaj zahvat Vlade nije Andol, makar mislim da je to izuzetni tisućljetni lijek acetilsalicilna kiselina koja često rješava i velike probleme. Ovo je kvalitetan zahvat koji će poboljšati našu ekonomsku situaciju - objasnio je Kundić.
U skoro ozdravljenje, iako mu se nada, ne vjeruje ideesovac Damir Kajin. Prema njegovu mišljenju za pet će godina realna plaća, koja je danas 5300 kuna, biti daleko ispod 3000 kuna, a vanjski će dug za pet godina s trenutačnih 42,5 milijarda kuna premašiti 60 milijarda.
- Ali kada govorimo o ovom fondu, pitanje je tko će u ovoj zemlji doći do kredita. To je bit - kaže Kajin.
S tim se slaže i Vesna Pusić (HNS) za koju je nužno da se definira ili ograniči veličina tvrtki kojima se plasiraju sredstva iz fonda. I predlaže da novac dobiju tvrtke koje nemaju više od 400 zaposlenih i 400 milijuna kuna ukupnog prihoda. U protivnom, smatra Pusić, postoji opasnost da nekoliko najvećih poduzeća pojedu sva osigurana sredstva.
'A lipo smo vam govorili'
U "liječničkom tonu" nastavili su zastupnici i pojedinačnu raspravu. "Na splitskom groblju, ovo nije izmišljotina, zaista postoji jedan nadgrobni spomenik na kojemu piše: 'A lipo sam vam govorija da me boli'. Dakle, taj kojeg je bolilo to je bilo hrvatsko društvo, a doktor mu nije virova. I to je bila vlada. Taj koji je napisa' to je, moglo bi se kazati, cijelo hrvatsko društvo, a lipo smo vam govorili da smo u krizi, a vi to jednostavno niste htjeli vidjeti"- poručio je Marin Jurjević (SDP) vladajućima.
Njegov stranački kolega Gordan Maras pristjetio se pak kako je prije godinu i pol dana tadašnji premijer Ivo Sanader govorio kako u Hrvatskoj nema krize i recesije, da se vlada s problemima odlično nosi. Marasa je taj govoro asocirao na legendarni film "Tko to tamo peva".
Vlada vozi zavezanih očiju
- "Onda je bila ona scena gdje kondukter u autobusu govori: 'Tko kaže da Miško ne može voziti zavezanih očiju', a onda je on zavezao Mišku oči i on je vozio autobus naslijepo. E, tako se mi, gospodo, ponašamo u Hrvatskoj, vlada vodi ovu državu zavezanih očiju, tapka u mraku i ne zna kamo će na kraju puta doći. Ali, isto kao u tom filmu, na užas putnika u autobusu, jer smo to mi, svi hrvatski građani koji gledamo
kako hrvatska vlada vodi ovu državu"- zaključio je Maras.Božica Šolić (HDZ) reagirala je burno uzvrativši SDP-ovcima kako su deset godina vezali oči njihovom bivšem kolegi, zagrebačkom gradonačelniku Milanu Bandiću.
Sdp je dužan 18 milijuna kn pbz,zar bi takva stranka koja ne zna voditi ni svoje poslove išta mogla npraviti za državu. Gdje su te njihove mjere i konstruktivni prijedlozi kad su tako pametni.