Ne može i to sigurno ne može – odlučno je danas, gostujući u emisiji Hrvatskog radija Poligraf, odgovorio prvi haaški odvjetnik Zvonimir Hodak na pitanje može li se srušiti teza o Oluji kao zločinačkom pothvatu.
– Kad se utakmica završi, ona se više ne može dobiti. Drugostupanjskom presudom možete dati nove činjenice, nove dokaze i novu dokumentaciju koja eventualno može dovesti do smanjenja kazne dvojici generala, ali udruženi je zločinački pothvat jedna sintagma koja je utvrđena u prvostupanjskom postupku. To će postati pravomoćna činjenica koju Hrvatska ne može nikakvom diplomatskom Olujom više spriječiti. Osim toga, po haaškim pravilima nigdje ne postoji mogućnost da neka zemlja bude prijatelj suda u drugostupanjskom postupku – komentirao je Hodak.
Uvjeren je da će obojici generala kazne biti smanjene, ali da će, kaže, zajednički zločinački pothvat kao teza zauvijek ostati.
– Uvijek će se ta presuda izvlačiti i davat će se do znanja da postoji pravomoćna presuda da postoji zajednički pothvat da se protjera 100.000 Srba iz Krajine iako je zaboravljeno da je s tog teritorija protjerano 380.000 Hrvata. To se zaboravilo, nigdje nisam čuo da se netko uzbudio zbog toga. Ta činjenica, ako ostane u drugostupanjskom postupku i bude potvrđena, ona će biti jedno trajno negativno obilježje za Hrvatsku – dodao je.
Hodak je komentirao i postupke bivšeg predsjednika Stjepana Mesića.
– Mesiću se već deset godina stavlja na teret da je on transkripte poslao u Haag. Nije se oglasio do danas. Sad se sjetio da s tim nema nikakve veze. E pa malo se prekasno sjetio. Mogao je demantirati deset puta do sada da je htio – oštar je bio Hodak. Spomenuo je i snimku britanske televizije BBC.
– Godinama se vrtjela snimka na trećem ili četvrtom kanalu BBC-a čiji su novinari došli na Pantovčak. Snimali su se i pokazivali određeni dokumenti, novinari su sami otvarali vrata, zamislite, u predsjedničkom uredu. Kako se moglo dopustiti da se snimaju transkripti? Mesić danas može pričati što hoće, snimka sve pokazuje. On bi želio pobijediti u utakmici koja je odavno završila – rekao je Hodak koji smatra da su odvjetnici generala korektno odradili svoj posao, a njihov honorar je pitanje hrvatske Vlade.
Mate Granić, bivši ministar vanjskih poslova i svjedok obrane u Haagu, smatra pak kako je suradnja s Haaškim sudom političko pitanje.
–Čak i da je poštovana procedura, ovo pitanje je pitanje nacionalne sigurnosti. Nažalost, mnogi su govorili da je suradnja s Haagom ne političko nego tehničko pitanje. A ovo je i te kako političko pitanje. Čak je i Beograd uspio pregovarati u vezi s Miloševićem što će dati, a što ne – kaže Granić koji je dodao kako se vrlo lako može utvrditi tko je dao transkripte Haagu.
zato i jesi zbriso u švicu da te ja ne nađem