Kuće i naselja koja se budu legalizirala prema zakonima koje najavljuje Vlada ipak bi morale ispuniti nekoliko osnovnih uvjeta. U takva naselja mora biti osiguran pristup interventnim vozilima, mora biti dostupna komunalna infrastruktura, a i same kuće moraju udovoljavati standardima sigurnosti, protupožarne i statičke.
Ističe to Hrvoje Hrabak, predsjednik Udruženja hrvatskih arhitekata, koji je jučer s još desetak stručnjaka bio na sastanku s ministrom graditeljstva Brankom Bačićem na kojem se raspravljalo o promjenama Zakona o prostornom uređenju i gradnji te nacrtu zakona o postupanju s nezakonitim građevinama. Hrabak jako hvali ministra, ističući kako je prvi put da su pozvani stručnjaci svih profila, od arhitekata i građevinara do urbanista i geodeta, kako bi sudjelovali u rješavanju desetljetnog problema devastacije prostora divljom gradnjom te kako je bilo dovoljno vremena da se pripreme kvalitetna rješenja.
– Bespravna je gradnja važno, ali i osjetljivo pitanje i valja ga riješiti integralno – kaže Hrabak, koji ocjenjuje da još nekoliko tjedana prijedlozi neće biti završeni.
U međuvremenu, stručnjaci koje je Bačić pozvao rade svaki na svom području. Sve bi ipak moralo biti gotovo prije ljetne stanke u Saboru, ako Vlada kani zakon donijeti prije raspuštanja ovoga saziva. Stručnjaci iz različitih udruga već su svoje primjedbe i prijedloge predale ministru, mnogo je toga uvršteno.
Tko radio na crno treba platiti komunalnu naknadu po m3 kuće jednako kao i oni koji su radili legalno, tome treba dodati naknadu za vode, priključak za struju i vodu, treba platiti naknadu za kanalizaciju..... i kad se to sve zbroji pomnožiti sa dva puta kao dodatak za prekršaj. Ovako ispada da onaj koji je gradio nelegalno proći će tri puta jeftinije nego oni koji su se držali propisa. I da ne zaboravim, pošto su gradili na zemljištu koje nije građevinsko, treba platiti i trošak prenamjene zemljišta.