Čim je prvi potres u posljednjim danima prošle godine stresao Banovinu, jedan građevinski obrtnik iz Lipika okupio je kolege i prijatelje sličnog zanimanja i u prva tri dana nakon potresa pokrili su sve oštećene kuće u selu Taborište kod Petrinje. Skinuli su nakrivljene dimnjake, pokrili otvorene krovove, sve riješili u roku u kojem su se neki drugi tek pokušavali organizirati. Nisu, naravno, jedini koji su vlastitim rukama priskočili u pomoć, bilo je tih dana puno takvih, ali Kazimir Martinović, obrtnik iz Lipika o kojemu je riječ, već je tada znao govoriti: vidjet ćemo za tri mjeseca gdje su junaci. Što je stiglo od mobilnih kućica i kamp-prikolica, stiglo je. Itekako je pomoglo za prvu ruku. Što je podijeljeno grijalica, hrane i drugih potrepština, podijeljeno je. I to je bilo ključno da se preživi zimu. Ali sada, kad treba početi graditi nove kuće na mjestu oštećenih i srušenih starih, sada je zaista vrijeme kad se ponovno može zaviriti po Banovini i vidjeti gdje su junaci. Onih koji pomažu manje je nego u prvom naletu, ali ih ipak ima. I treba ih podržati u tom pomaganju.
Projektirali jednokatnicu
Ovih dana, pet mjeseci nakon potresa, stojimo u jednom dvorištu u Letovaniću i gledamo scenu koja bi trebala voditi prema skorom početku radova na izgradnji nove kuće za obitelj Jelene i Fabijana Brodarića. U dvorištu su geodet i arhitekti koji su projektirali novu kuću jednokatnicu, okupljeni oko Stipe Filipovića iz studija Artech iz Brela. Tu je i Kazimir Martinović sa sinom Matom, vrijedne ruke koje će se primiti izvođenja radova. Tu je i bagerist. Tu su zainteresirani članovi šire obitelji. I tu su, naravno, djeca. Puno dvorište djece. Jelena i Fabijan imaju ih četvero, koja su u trenutku potresa imala 16, 8, 3 godine, a beba samo 10 dana. Dobrotvori koju su skupili pomoć za gradnju nove kuće u ovom dvorištu u Letovaniću nisu tu, nego nekih sedam tisuća kilometara daleko, u New Yorku. No tu je čovjek koji je pomogao da se spoje.
Osnivač “Srca za Zambiju”
Don Marino Ninčević, zadarski svećenik koji se već prije profilirao kao humanitarac svojim pomaganjem djeci u Zambiji (osnivač je zaklade “Srce za Zambiju”), odmah nakon potresa na Banovini organizirao je donacije mobilnih kućica, građevinskog materijala i sličnog, sve uglavnom od dobrotvora iz Dalmacije, ali je pomogao i u prikupljanju donacija u hrvatskoj župi na Manhattanu u New Yorku. Novcem koji su prikupili vjernici iz te župe financira se gradnja kuće Jelenine i Fabijanove obitelji u Letovaniću, koju su, pak, vrlo rano nakon potresa pronašli jedni drugi dobrotvori, okupljeni oko zaklade “Ruža Hrvatska”. Oni su ciljano usmjeravali svoju pomoć na obitelji s djecom s poteškoćama u razvoju i mnogobrojne obitelji. I ta zaklada u početku je isporučivala pomoć u obliku mobilnih kućica za stanovanje, grijalica, kreveta i sličnog, a sada se, u drugoj fazi pomoći, fokusira na gradnju novih kuća.
– Sad je prilika da, tko god može, pomogne da se ljudima sagrade kuće. Neki su možda pomislili da je pomaganje na Banovini završilo, međutim tek sad počinje prava pomoć jer treba sagraditi kuće kako bi ljudi ostali tamo – kaže don Marino Ninčević.
VIDEO Twitter zatvorio profile koji su prenosili poruke Trumpa, doživotno izbačenog s mreže!
Uvjek je bilo da sirotinja sirotinju pomaže