"Došao sam, ali ne znam što bih kontrolirao, nemam nikakav pravilnik...", u neprilici je priznao inspektor u splitskoj igraonici Čarobni grad, poslije subotnje tragedije mališana s Korčule. U tih nekoliko riječi sve je rekao. Više institucija, koje smo nazivali s pitanjem tko je mjerodavan za otvaranje, rad i sigurnost u dječjim igraonicama nudilo je sličan odgovor.
>>Roditelji neutješni, a u igraonici tvrde: Učinili smo sve za sigurnost
Demantira ih prepiska
U Državnom inspektoratu imaju načina provjeriti sigurnost djece u vrtićima, sigurnost sprava za igranje (konjići i sl.) ispred trgovina ili proizvoda za djecu koji je za prodaju, ali ništa ih ne obvezuje na nadzor sigurnosti u trgovačkim društvima ili prostorima udruga, kako su mnoge igraonice registrirane. U Ministarstvu gospodarstva u prvi mah otklanjaju mogućnost da ta tema ima veze s njima, ali ih demantira prepiska s Ministarstvom obrazovanja otprije nekoliko mjeseci upravo o – dječjim igraonicama. U travnju je iz Ministarstva obrazovanja, dapače, kolegama u Ministarstvu gospodarstva preporučeno da se pobrinu kako bi se zatvorile preostale igraonice otvorene kao obrti. U istom dopisu izraženo je i čuđenje pod kojim se uopće uvjetima igraonice otvaraju.
Potreban certifikat
– Sve bi trebale imati naš certifikat da zadovoljavaju prostorne, kadrovske i sigurnosne standarde za rad s djecom. U Zagrebu smo na zahtjev udrugama izdali osam certifikata i preporučujemo roditeljima da pitaju za nj kada dovedu djecu u igraonicu – kaže glasnogovornik Ministarstva obrazovanja Duje Bonacci.
Većina igraonica radi bez tog certifikata, ali ga, čini se, i nisu obvezne imati, pa ispada nedopustivo – da je briga za sigurnost samo na roditelju. A sve zato, kako je ustanovilo dječje pravobraniteljstvo, "jer se igraonice, programi učenja jezika i sl. ne osnivaju u skladu sa Zakonom o predškolskom odgoju i naobrazbi, već prema Zakonu o trgovačkim društvima iako se radi o odgojno-obrazovnoj djelatnosti".
>>Petogodišnjak u splitskoj igraonici preminuo zbog vješanja
– Sve to upozorava na postojanje nejasnoća i praznina u propisima. Nužno je regulirati to područje, upravo zato da bi se zajamčila sigurnost djeteta. Za djecu je rizično što nije propisana mogućnost nadzora i ispitivanja odgovornosti zbog moguće povrede prava i sigurnosti djece u igraonicama i sličnim mjestima – upozorila je dječja pravobraniteljica Mila Jelavić još prije pola godine Ministarstvo obrazovanja, Ministarstvo obitelji, Državni inspektorat...
Na \"zaposlenike\" (preko rodackih veza, na lijepe oci i sl.) ovih \"trgovackih drustava\" moze se primijeniti onaj stih: \"ah, nitko, nitko nista ne zna, Krhko je znanje!\" Sve to samo potrduje zalosnu cinjenicu opce nekvalitete rada i skorojevickog mentaliteta uu Hrvatskoj, u kojoj se vazno \"zaposliti\" gdje tko stigne a kasnije sto bude!