Čija je to briga

Za sigurnost djece u igraonicama trebaju se brinuti samo roditelji!?

igraonica
Ivo Čagalj/Pixsell
02.11.2010.
u 19:14

Većina je osnovana kao trgovačko društvo, bez obzira na to što se bave djecom.

"Došao sam, ali ne znam što bih kontrolirao, nemam nikakav pravilnik...", u neprilici je priznao inspektor u splitskoj igraonici Čarobni grad, poslije subotnje tragedije mališana s Korčule. U tih nekoliko riječi sve je rekao. Više institucija, koje smo nazivali s pitanjem tko je mjerodavan za otvaranje, rad i sigurnost u dječjim igraonicama nudilo je sličan odgovor.

>>Roditelji neutješni, a u igraonici tvrde: Učinili smo sve za sigurnost

Demantira ih prepiska

U Državnom inspektoratu imaju načina provjeriti sigurnost djece u vrtićima, sigurnost sprava za igranje (konjići i sl.) ispred trgovina ili proizvoda za djecu koji je za prodaju, ali ništa ih ne obvezuje na nadzor sigurnosti u trgovačkim društvima ili prostorima udruga, kako su mnoge igraonice registrirane. U Ministarstvu gospodarstva u prvi mah otklanjaju mogućnost da ta tema ima veze s njima, ali ih demantira prepiska s Ministarstvom obrazovanja otprije nekoliko mjeseci upravo o – dječjim igraonicama. U travnju je iz Ministarstva obrazovanja, dapače, kolegama u Ministarstvu gospodarstva preporučeno da se pobrinu kako bi se zatvorile preostale igraonice otvorene kao obrti. U istom dopisu izraženo je i čuđenje pod kojim se uopće uvjetima igraonice otvaraju.

Potreban certifikat

– Sve bi trebale imati naš certifikat da zadovoljavaju prostorne, kadrovske i sigurnosne standarde za rad s djecom. U Zagrebu smo na zahtjev udrugama izdali osam certifikata i preporučujemo roditeljima da pitaju za nj kada dovedu djecu u igraonicu – kaže glasnogovornik Ministarstva obrazovanja Duje Bonacci.

Većina igraonica radi bez tog certifikata, ali ga, čini se, i nisu obvezne imati, pa ispada nedopustivo – da je briga za sigurnost samo na roditelju. A sve zato, kako je ustanovilo dječje pravobraniteljstvo, "jer se igraonice, programi učenja jezika i sl. ne osnivaju u skladu sa Zakonom o predškolskom odgoju i naobrazbi, već prema Zakonu o trgovačkim društvima iako se radi o odgojno-obrazovnoj djelatnosti".

>>Petogodišnjak u splitskoj igraonici preminuo zbog vješanja

– Sve to upozorava na postojanje nejasnoća i praznina u propisima. Nužno je regulirati to područje, upravo zato da bi se zajamčila sigurnost djeteta. Za djecu je rizično što nije propisana mogućnost nadzora i ispitivanja odgovornosti zbog moguće povrede prava i sigurnosti djece u igraonicama i sličnim mjestima – upozorila je dječja pravobraniteljica Mila Jelavić još prije pola godine Ministarstvo obrazovanja, Ministarstvo obitelji, Državni inspektorat...

Komentara 15

21
21Century
19:27 02.11.2010.

Na \"zaposlenike\" (preko rodackih veza, na lijepe oci i sl.) ovih \"trgovackih drustava\" moze se primijeniti onaj stih: \"ah, nitko, nitko nista ne zna, Krhko je znanje!\" Sve to samo potrduje zalosnu cinjenicu opce nekvalitete rada i skorojevickog mentaliteta uu Hrvatskoj, u kojoj se vazno \"zaposliti\" gdje tko stigne a kasnije sto bude!

TA
tania
19:27 02.11.2010.

ma sto ste sad navalili na te igraonice? po meni je to sigurnije nego nekakvo igraliste vani, gdje dijete moze tresnuti ljuljacka u glavu i ubiti ga na licu mjesta. Cinjenica da je vecina igraonica i vise nego sigurna, da roditelji sami trebaju paziti na svoju djecu ali isto tako i da roditelji trebaju predah i da mogu na trenutak sjesti i odmoriti se dok se djeca igraju. Novinari prestanite traziti krivca i stalno nekog lincovati....ovaj puta stvarno nema krivca nego je splet nesretnih okolnosti u pitanju. Ja vjerujem da je osoblju igraonice prestrasno i glupo mi je kako se ovdje povlace naslovi na ovu pretuznu temu. Shit happens. Nesreće se događaju nažalost svugdje.

AU
Augustiner
19:23 02.11.2010.

Da je trebalo poderat bakicu od 80 godina sa krumpirom bez istaknute cijene, zloupotrebu poticaja kod penzića na 1 hektar zemlje...ili ložu u prastarom autu..tu bi se snašli...tu ima pravilnika na pretek!!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije