iako se ništa ne koristi

Za stan u kojem nitko ne živi plaća 800 kuna režijskih troškova

Prazan stan
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
02.08.2016.
u 11:40

Stavljanje režijskih troškova na paušal, odnosno brisanje članova kako bi računi za električnu energiju, grijanje, komunalnu naknadnu, telefon i odvoz smeća bili što manji, jedna je od prvih stvari koje se rješavaju nakon, primjerice, ostavinske rasprave i nasljeđivanja imovine.

Režijski troškovi poprilična su stavka na koju odlazi kućni budžet, a oni postoje i ako u stanu nitko ne živi.

Stavljanje režijskih troškova na paušal, odnosno brisanje članova kako bi računi za električnu energiju, grijanje, komunalnu naknadnu, telefon i odvoz smeća bili što manji, jedna je od prvih stvari koje se rješavaju nakon, primjerice, ostavinske rasprave i nasljeđivanja imovine.

Naime, i u slučaju da nitko ne živi u stanu režijski troškovi računaju se kao da je u stanu minimalno jedna osoba, piše Glas Slavonije koji prenosi iskustvo vlastite novinarke.

– U obilazak sam krenula s desetak fotokopiranih rješenja o nasljeđivanju, odnosno smrtnim listom kako bih dokazala istinitost svojih navoda. Iako sam se nadala da ću u konačnici sve račune svesti na nulu, to se nije dogodilo. Tako sam u HEP Toplinarstvu doznala da moram mjesečno plaćati 200 kuna potrošene snage za centralno grijanje. Slično je i u HEP Elektroslavoniji gdje se u praznom stanu električna energija stavlja na paušal i iznosi tek nešto više od 20 kuna. Dakle, ondje sam u ljetnim mjesecima uspjela "smanjiti" iznos na 220 kuna – navela je.

Što se tiče komunalne naknade, taj se račun Gradu Osijeku plaća neovisno o tome živi li tko u stanu, a jednako je pravilo i za plaćanje pričuve u punom iznosu.

– U mom slučaju to znači oko 400 kuna dodatnih troškova jer zgrada plaća i kredit za ugrađeno dizalo. Sreće sam imala tek u Unikomu gdje odvoz smeća obračunavaju prema broju članova, a u slučaju praznoga stana nema ni plaćanja odvoza. Isto će obračunati i Vodovod, no u nekim stambenim zgradama i nadalje će se potrošnja (radi raspodjele na veći broj članova) računati kao da je u stanu prijavljena bar jedna osoba. Tako i dalje plaćam 25 kuna za vodu, iako u stanu nitko ne pušta ni kap, a u cijenu je navodno uračunat i rad čistačice – priča novinarka Glasa Slavonije.

Pretplatu HRT-a je lako otkazala, ali se zakompliciralo kod raskida ugovora kod teleoperatera pa zasad plaća još 125 kuna za telefon koji ne koristi.

– Nakon višesatnog obilaska pružatelja usluga, svoje sam režijske troškove uspjela smanjiti, no ne i svesti na nulu. Dakle, unatoč tome što se sat za struju "ne vrti", što su slavine zatvorene, što od svibnja nitko nije digao telefonsku slušalicu i što se dizalom za koji plaćam kredit nitko od obitelji ne vozi, režijski troškovi trenutačno iznose oko 800 kuna!

>> Odgovorite na 21 pitanje i provjerite svoju financijsku sliku

>> Koliko u Zagrebu moramo raditi za režije? Evo usporedbe s ostalim gradovima u EU

Komentara 9

AO
admini_obrišite_si_mami
14:03 02.08.2016.

komunalci grabe dok mogu...

Avatar think pink
think pink
14:04 02.08.2016.

hratska je postala zemlja beskonačnih mogućnosti - baš kako je krivousiti i obećao...

MG
milerazbojnik@gmail.com
13:03 02.08.2016.

sve je smišljeno da država uzme na što lagodniji naćin sebi lovu na koju može uvjek raćunat i ćemu se ćudit ništa se neće promjenit i moš se ti sudit s rodbinom do kraja svog života ako treba za 20kvadrata i niko nek ne živi tu oni ipak traže jer je to sigurna lova a stan kuća ili bilo što što je upraavo apsurd same države ili vlasti u ćijem je vlasništvu ne stanuje li niko u njemu isto državu košta al al ga ona koliko li je pametna neda sirotinji ili nekom u najam i tu je kvaka sveg .jedino oni koji su u atraktivnim lokacijama ili veće kvadrature zna se da će po politićkom opredjeljenju doć u ruke nekog od njih koji će ih upravo poslije kupit za sitnu lovu i preprodat što je već bezbroj puta pokazano i dokazano ili iz zasluge ,moš si mislit dok mladi i sirotinja nemaju nikakvu šansu da se ih dokopaju nego su osuđeni da budu u usranoj mašineriji koja im poćinje diktirat što li smiju i što nesmiju o tom se tu radi i nema pravde niti je je bilo jer su upravo pojedinci i u onom i u ovom sistemu nagrabili ne jedan nego li po dva ili tri stana i još i kuće i da ne duljim dalje ne valja nikako nit će valjat

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije