U subotu je na Dinari održana jedna od masovnijih državnih stijenskih vježbi Hrvatske gorske službe spašavanja. Dinara je oduvijek, a posebice nakon proglašenja Parkom prirode jedno od omiljenijih planinarskih odredišta. Svojom morfologijom, impozantnom veličinom, najdužom feratom u našoj zemlji, obiljem biljnog i životinjskog svijeta diči se i najvišim vrhom Hrvatske - vrh Dinara (Sinjal) - 1831.
Kako bi spašavatelji što spremnije dočekali ljetnu sezonu komisija za tehniku spašavanja i školovanje kadrova organizirala je državnu stijensku vježbu na dinarskoj ferati. Na tehnički zahtjevnoj vježbi sudjelovalo je preko 70 spašavatelja iz svih stanica HGSS-a.
HGSS jednako vremena posvećuje preventivnom djelovanju kao i akcijama spašavanja pa su se ovom vježbom osim provjere znanja i postupaka spašavanja opremile i dionice uz feratu na Dinari te planovi za moguće akcije spašavanja. Spašavatelji su radili podijeljeni u dvije grupe u gornjoj i donjoj trećini ferat. Da je Dinara bila idealno mjesto za vježbu dokazuje i činjenica da je za vrijeme odvijanja vježbe Stanica Split dobila je dojavu o nesreći planinara na Dinari, u blizini skloništa Drago Grubač.
Uz ozlijeđenog planinar su bili njegovi prijatelji iz HPD Matica Zagreb. U to vrijeme se u južnoj stijeni Dinare odvijala vježba spašavanja iz stijene Ošjak. U vježbi je sudjelovalo 72 spašavatelja iz nekoliko stanica HGSS-a. Nakon što je došla dojava jedna grupa spašavatelja se kroz stijenu uspela do ruba i stigla na mjesto nesreće. U pomoć je pozvan helikopter HRZ-a.
Zbog jakog vjetra na vrhu grebena Ošjak helikopter se morao spustiti niže na pogodnije mjesto za slijetanje. Zbog vjetra podizanje iz lebdećeg helikoptera nije bilo moguće stoga su spašavatelji su unesrećenog prenijeli do helikoptera koji je zatim prevezen do helidroma Firule gdje ga je preuzela ekipa HMP-a, vježba se nastavila.
nestvarne li ljepote!