Zaboravljamo da smo često svi stranci u nekoj drugoj zemlji, neovisno jesmo li Rumunji u Njemačkoj ili Sirijci u Austriji - rečeno je to jučer tijekom završne konferencije projekta o integraciji migranata u dunavskoj regiji (DRIM), održanoj u Muzeju Mimara.
DRIM se od siječnja 2017. provodio u devet zemalja: Sloveniji, Austriji, Njemačkoj, Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Srbiji, BiH i Hrvatskoj, a njegov glavni dio je internetska platforma Dunavski kompas koja služi za lakšu i bolju ekonomsku te društvenu integraciju u tim zemljama, i to kroz šest poglavlja te 200 napisanih članaka na čak 21 jeziku: dolazak i odlazak, obrazovanje, zdravstvo, svakodnevni život, učenje lokalnog jezika i zapošljavanje. U svakoj zemlji sve se te informacije mogu dobiti na lokalnom i engleskom jeziku te na tri najčešća migrantska jezika.
- Ovim projektom obuhvaćeno je šest tisuća migranata i 500 zaposlenika u javnim službama - rečeno je u raspravi u kojoj se govorilo o dobrim primjerima, ali i problemima migranata tijekom integracije.