Još od 2005. kada je izašao Google Earth, mnogima služi kao koristan alat, bilo za privatne bio za profesionalne svrhe. Ipak, već onda su postojali objekti i lokacije koji su bili "zabranjeni" za vidjeti, to jest, bili su zamućeni.
Nekoliko zemalja ima ugovor s Googleom za zamućivanje određenih mjesta na Google Earthu, a među njima su Indija i Australija. Malezijska vlada ima drugačiju taktiku, oni nisu ništa zamućivali jer smatraju da bi time zapravo otkrili koje su im "osjetljive" lokacije.
No, zahtjeve za uklanjanje fotografija nisu imale samo vlade, već i "obični ljudi". To su učinili vlasnici jedne kuće u Arkansasu koju je Google Earth "uhvatio" dok je gorjela u požaru, dok je grad North Oaks iz Minnesote zatražio da se uklone sve fotografije ulica grada jer je zemlja u tom gradu privatno vlasništvo. Google je ispunio oba zahtjeva.
Danas bilo tko može ispuniti zahtjev za zamućivanjem bilo koje lokacije, a mnoge takve zahtjeve Google je odobrio i ispunio. Neke od cenzuriranih lokacija su privatna imanja koja su dostupna javnosti, poput zabavnih parkova. Neke lokacije su pak vladine, poput nuklearki ili zračnih baza.
Business Insider donosi neke od "zabranjenih" lokacija na Google Earthu.
>> Pogledajte 10 nevjerojatnih otkrića s Google Eartha
večernjakovi novinari opet otkrivaju toplu vodu - takvih zamućenih lokacija ima na tisuće...