krizni summit o balkanskoj ruti

"Zadržite i razdvojite izbjeglice od migranata"

German Chancellor Angela Merkel (CDU, R) and her Austrian counterpart Werner Faymann arrive at a joint press conference on the future course of action of both countries in the ongoing refugee crisis following bilateral talks that included their economy an
Foto: Reuters/PIXSELL
1/6
22.10.2015.
u 16:38

Kancelarka Merkel stjerana uza zid – 215 gradonačelnika poručilo – nikoga više ne možemo primiti

Migranti moraju što dulje ostati uz vanjske granice EU u prihvatnim centrima (hot spots). Politika zaštite azilanata i obrade zahtjeva za zaštitu u EU mora funkcionirati, ali se u centrima moraju odvojiti izbjeglice od ekonomskih migranata.

Takvu će poruku, doznaje se, čuti svi sudionici sastanka o tzv. balkanskoj imigrantskoj ruti kojega je jučer hitno sazvao čelnik Europske komisije Jean-Claude Juncker, a koji su inicirale Njemačka i Austrija koje i izlaze sa zahtjevom za prihvatnim centrima.

U nedjelju se poslijepodne u Bruxellesu očekuju čelnici Austrije, Bugarske, Hrvatske, Makedonije, Njemačke, Grčke, Mađarske, Rumunjske, Srbije i Slovenije te predsjednik Europskog vijeća i visoki povjerenik UN-za izbjeglice te predstavnici europske agencije za granice (Frontex) i europskog ureda za azil (EASO).

Hot spotovi u Grčkoj

Migrantska kriza ušla je u novu, kritičnu fazu. Nakon zatvaranja granice s Mađarskom, na terenu, u Hrvatskoj, Sloveniji koja je na tri mjeseca vojsci "dodijelila" ulogu policije i izvela je na ulice te u Austriji, snage reda više ne mogu kontrolirati navale migranata te sprečavati nerede. na putu prema Njemačkoj. Politika otvorenosti prema izbjeglicama njemačke kancelarke Angela Merkel na vrlo je ozbiljnom testu u Njemačkoj. Iako dolazi zima, nema naznaka da će priljev migranata iz Turske prema Europi oslabjeti. I arapski mediji pišu da je trenutno u Grčkoj 270 tisuća imigranata koji žele dalje u EU, te da još 200 tisuća migranata čeka da svakoga trenutka prijeđu iz Turske u Grčku. U takvoj dramatičnoj situaciji, prije nego države "eksplodiraju", u Bruxellesu će još jednom pokušati naći dogovor i zajedničku operativu.

Summita o izbjeglicama i migrantima nije nedostajalo, a svi su se pokazali simptomatično neuspješni, budući da države nikako nisu htjele prijeći preko partikularnih interesa. Ovo društvo - izravno pogođene države, čak i izvan EU - barem malo daje nade da će njihovi čelnici ozbiljnije shvatiti dogovor, bez kojeg slijedi kolaps. Zanimljivo, sastanak je sazvan nakon diplomatske akcije Slovenije i sastanka tamošnjeg predsjednika Boruta Pahora s predsjednikom EK Junckerom.

Austrija i Njemačka, doznaje se, inzistirat će na uspostavi prihvatnih centara, prvenstveno u Grčkoj, koja uopće ne kontrolira migrante, te u i Italiji. Prihvatni centri nisu bez kontroverze - migranti u njima ne žele ostajati, a prisiljavanje na ostanak ogradama ili oružjem značilo bi pretvaranje u koncentracijske kampove. Osim toga, države uzduž rute i zbog unutarpolitičkih razloga odbijaju postati hot-spotovi. Ni obilato financiranje ni novac koji je do sad upumpan u Grčku nije dao rezultate iako Njemačka od prije ljeta inzistira da se u Grčkoj otvore hot spotovi..

Jučerašnji sastanak u Beču sastanak čelnika policija Austrije, Slovenije, Mađarske i Hrvatske također se kretao u tom smjeru: zaključak ili se kako preko FRONTEX-a (Europske agencije za upravljanje operativnom suradnjom na vanjskim granicama) treba operacionalizirati i na teritoriju Grčke u funkciju staviti hot-spotove. U njihov bi rad bile uključene sve zemlje EU koje bi odvajale izbjeglica od ekonomskih migranata na ulasku iz Turske.

Unatoč mučnim slikama požara u izbjegličkim centrima u Sloveniji, blata i promrzlih, ključan impuls za sazivanje sastanka na vrhu promjena je u Njemačkoj, državi o kojoj - kao u dominu - ovisi sudbina ostalih zemalja. Po nekim procjenama u Njemačku je u ovoj godini ušlo milijun izbjeglica, a do kraja godine očekuju ih još oko 500 tisuća. Pritisak na Angelu Merkel raste, a kulminiralo je jučer kada je 215 gradonačelnika u pokrajini Sjevernoj Rajni Vestfaliji, koja je primila najviše izbjeglica (oko 200 tisuća), napisalo žestoko pismo u kojem ju upozoravaju da ne mogu primati više izbjeglica.

Doma vojnim avionima

Od kancelarke traže da postavi gornju granicu za broj izbjeglica te strižoj kontroli na granicama.Svaki drugi Nijemac protivi se daljnjem prihvatu izbjeglica, pokazala je jučer objavljena anketa koju je za Focus radila INSA, ugledna kuća za istraživanje javnog mnijenja. Prije mjesec dana za zatvaranje njemačke granice bio je svaki četvrti Nijemac. Vlada u Berlinu objavila je jučer da je angažirala vojsku koji će vojnim avionima vraćati ekonomske migrante u matične zemlje. Prvi migranti koji će se naći u avionima Bundeswehra krenut će prema Srbiji, Kosovu, Albaniji i Makedoniji, zemljama koje je Njemačka nedavno proglasila sigurnima i čiji državljani nemaju pravo na azil.

>> Sve priče o izbjeglicama čitajte u našem specijalu Izbjeglička kriza

Komentara 31

MA
matrixxx
17:10 22.10.2015.

e Merkel samo tvoja jedna riječ je izazvala kaos u Cijeloj Europi, pa im otvori vrata opet ni ne znaš sama što si napravila i koga si sve pozvala

DU
Deleted user
16:56 22.10.2015.

Pa to je rekla Kolinda prvog dana,sad je to neka nova solucija??

BU
Bulaba
16:49 22.10.2015.

Ajde, sve će to srediti naši Zoka i Ostoja koji su već pripremili, a sada ekskluzivno opremaju hot spot centre na Prevlaci, Slavonskom Brodu i na još par tajnih lokacija. A ovo s Grčkom mi ne najbolje, dakle Grčka bi, valjda na lijepe oči, trebala pristati protiv svoje volje postati sabirni centar za ljude koji ne žele ostati u Grčkoj, i riskirati nerede i masovnu pobunu. Zašto bi to napravila, ako ima puno jednostavnije rješenje, pioslati ih dalje, pa do kudi sitgnu. U najgorem slučaju će završiti kod čika Zoke i čika Ostoje zvanog dječak sa Sutle.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije