Zagorski raketari pismom su se obratili Državnom hidrometeorološkom zavodu, u strahu da će ukinuti dosadašnji sustav obrane od tuče.
– Ravnatelj Zavoda Ivan Čačić u posljednje vrijeme otvoreno najavljuje da će iduće godine ugasiti raketnu obranu od tuče. No, posljednje istraživanje koje je napravio sam Zavod pokazalo je da se za svaku uloženu kunu smanjuje šteta od tuče za 20 kuna – kaže Josip Salatko, potpredsjednik Udruge raketara Hrvatske.
I dok za nabavu raketa, kaže, “nema novca“, obnavlja se infrastruktura, uglavnom ona građevinska i to posredstvom brojnih privatnih firmi na lansirnim postajama. Unatoč tome što je u skladištima na početku ovogodišnje sezone bilo oko 6000 raketa, iz nepoznatih razloga sezona je počela sa samo devet komada po lansirnoj rampi.
– Nakon svake akcije, lansirne rampe ostaju nam prazne pa ekipe radarskih centara moraju žurno napraviti popunu iz centralnog skladišta. Na taj način troše se tisuće nepotrebnih kilometara, a novac ulaže u gorivo umjesto u rakete – kaže Salatko.
Velimir Osman, voditelj Službe za praćenje i ublažavanje šteta od tuče DHMZ-a, odvraća pak da Udruga raketara već 15 godina plaši seljake kako će se ukinuti obrana od tuče raketama i prizemnim generatorima.
– Hoće li se dosadašnji sustav ukinuti, ovisi o mnogo faktora: procjeni je li sustav učinkovit, s koliko se novca raspolaže... Zasad radimo po starom, a za godinu, dvije – tko zna što će biti – poručuje Osman.
>> Zbog tuče proglašena elementarna nepogoda za područje Marije Bistrice
Jesenti milu bigulicu, za dvije-tri godine bit će sasvim svejedno postoji li u Zagorju, inače najgušće naseljenom hrvatskom kraju, obrana od tuče ili ne postoji. Naime, kako stvari stoje, u cijelom Zagorju uskoro će postojati tek nekoliko obrađenih povrtanjka i okućnica te dva li čak tri vinograda, i to površinom tolikih da će ih biti lako zaštititi protutučnom mrežom. Sva druga obradiva zemnlja već je odavno pod korovom i trnjem, a trend se iz godine u godinu nastavlja geometrijskom progresijom. Nekada marljivi Zagorci u današnje vrijeme k'o mutavi opsjedaju trgovačke centre i opskrbljuju se trećerazrednim povrćem i mesom. U nekadašnjim vrtovima posijali su englesku travu i postavili plastične patuljke, a svinjce i kokošinjce sravnili su sa zemljom da im ne "nagrđuju" dvorišta. Takvih prehrambenih modernista i trendista kao što su Zagorci nema nadaleko.