Posao

Zaposleno je više od pet tisuća radnika, ali većina na određeno

Vecina radnika u poslovnim prostorima u centru grada radi na odredjeno vrijeme.  Photo: Marko Jurinec/PIXSELL'
'Marko Jurinec/PIXSELL'
09.01.2013.
u 17:24

Siniša Miličić, predsjednik Regionalnog industrijskog sindikata kaže da se 'suhim zlatom' plaćaju magistri farmacije za rad u ljekarnicama

Poslovnu godinu varaždinska burza završila je sa gotovo sa 11 tisuća nezaposlenih. Ta brojka dostiže rekorde, no to, prema ocijeni stručnjaka koji se bave tržištem rada, i nije glavni problem kad riječ o zapošljavanju. Statistički podaci su neumoljivi. Lani je novozaposlenih u Varaždinskoj županiji bilo oko pet tisuća, ali čak 90 posto od njih je zaposleno na određeno vrijeme.

Nitko ne cijeni iskustvo

- To je, nažalost činjenica, i od nje ne možemo pobjeći. Isto toliko je radnika dobilo otkaz i zato ne možemo govoriti o porastu zapošljavanja o kojem često mnogi govore - rekao je Siniša Miličić, predsjednik regionalnog industrijskog sindikata.

Podaci sindikata govore da posao najlakše gube radnici koji imaju više od 45 godina. To je radna snaga za koju, kaže sindikalac Miličić, poslodavci misle da je neproduktivna i potrošena te da više ne može dati ono što se od nje očekuje .

- U mnogim zemljama EU-a ti radnici su na cijeni. Oni su ti koje poslodavci traže jer imaju životino iskustvo. Spremni su učiti i usavršavati se, a istovremeno mlađima znaju prenijeti iskustvo. Kod nas je potpuno suprotno. Radnike preko 45 godina života malo tko zapošljava, a ako ih se i uzima onda je to na određeno i s ciljem da se uzmu državni pticaji za njihovo zapošljavanje - rekao je Miličić.

Iskustva sindikata govore da hrvatskom gospodarstvu ne trebaju visoko obrazovani kadrovi posebno kad je riječ o stranim investicijama. Investitorima treba radna snaga, ali ne i visoko obrazovana. Sve što oni rade iz tog sektora odrađuje radna snaga iz njihovih domicilnih zemalja.

Gube radne mase

- Kad sve zbrojimo nije ni čudno da je kod nas najveći \'promet\' radne snage u poslovima za narodne mase. Trgovina, ugostiteljstvo, obuća, tekstil, radnici na proizvodnoj liniji najlakše gube posao i najlakše ga dobivaju. S druge strane suhim zlatom se plaćaju magistri farmacije. Njih na tržištu radne snage nikad nema dovoljno. Imaju sve beneficjie koje drugi radnici mogu samo sanjati. Varaždinsko gospodarstvo nema veliku potrebu za visoko obrazovanim kadrovima - rekao je Miličić.

Poslodavci na sve to odgovaraju da je normalno da zapošljavaju na određeno i da uzimaju radnike u pravilu za posao kojeg imaju. Malo teko ima posao ugovoren na više godina.

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije