skladište Okoli

Zapunjenost hrvatskog skladišta plina na gotovo 80 posto

Okoli: Podzemno skladište plina
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
1/3
05.09.2022.
u 11:01

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović izjavio je potkraj kolovoza da sigurnost opskrbe plinom u Hrvatskoj nije upitna, a da će zapunjenost podzemnog skladišta plina Okoli vrlo brzo biti na 90 posto.

Zapunjenost hrvatskog plinskog skladišta na razini je od gotovo 80 posto, odnosno ukupno je u njega utisnuto 3,42 milijardi (kWh) kilovatsati plina, pokazuju današnji podaci Podzemnog skladišta Okoli. Ukupno je sada u tom skladištu utisnuto 3,42 milijarde (kWh) kilovatsati plina, pri čemu je tijekom jučerašnjeg dana bilo utisnuto 23 milijuna kWh. Tako je s jučerašnjim danom, pokazuju ti podaci, hrvatsko skladište plina bilo zapunjeno 79 posto.

Ukupna potrošnja plina u Hrvatskoj iznosi do 2,9 milijardi prostornih metara.

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović izjavio je potkraj kolovoza da sigurnost opskrbe plinom u Hrvatskoj nije upitna, a da će zapunjenost podzemnog skladišta plina Okoli vrlo brzo biti na 90 posto. Podsjetimo, Vlada je već ranije odobrila HEP-u zaduženje od 400 milijuna eura s ciljem zapunjenja podzemnog skladišta plina Okoli.

Također, Vlada priprema paket mjera pomoći za obuzdavanje cijena energenata kućanstvima, javnom sektoru, malim i srednjim poduzetnicima, umirovljenicima, poljoprivrednicima i ribarima te svim ugroženim socijalnim skupinama, a spominje se iznos od oko šest milijardi kuna. Taj paket mjera bit će predstavljen ovoga tjedna.

Cijena plina skočila 30 posto, europska skladišta zapunjena 80 posto

Nakon što je ruski Gazprom u petak najavio da do daljnjega neće obnoviti dotok plina kroz glavni plinovod prema Njemačkoj - Sjeverni tok 1, cijena plina na europskom tržištu u ponedjeljak je uzletjela za 30 posto, pa se tako jednim megavatsatom trguje po cijeni od 272 eura, što je gotovo 400 posto više nego prije godinu dana.

"Do opskrbe je teško doći, a postaje sve teže i teže zamijeniti količine plina koje ne stižu iz Rusije", rekao je Jacob Mandel, viši suradnik za robe u Aurora Energy Research. Dokument koji je Reuters dobio na uvid pokazuje da će EU ministri energetike 9. rujna razgovarati o opcijama kako suzbiti snažan rast cijena energenata, uključujući i plina. Na tom sastanku raspravljat će i o hitnim kreditnim linijama za sudionike na energetskim tržištima.

Europska skladišta plina krajem prošloga tjedna bila su na razini zapunjenosti od 80 posto, a pritom samo njemačka na razini od 85 posto. Ipak, čak i ako njemačka skladišta budu do zime u potpunosti puna, ne bude li Rusija ponovno omogućila dotok plina, ta skladišta će biti prazna za 2,5 mjeseca.

VIDEO: Isprobajte jeftini trik za čišćenje prljavog posuđa: Trebat će vam samo dvije vrećice čaja!

Komentara 6

SW
Sweet
11:16 05.09.2022.

Ok, 80%. Za koliko dana zimske potrošnje je to dovoljno?

Avatar nekakav
nekakav
11:33 05.09.2022.

manite se vi računanja plina u kwh, dajte vi nama recite kolko je to kubika. lijepo je mahati milijardama kwh, milijarda fino zvuči, veliko je to. ali 1 kubik plina ima nekih 8-9 kwh, zaokružimo mi to na 10, radi lakšeg računanja. ajmo digitron u ruke, i računajmo... aha, 3,42 milijarde kwh plina podijelimo sa deset, i dobijemo, hm, vidiš ti to, 342 milijuna kubika plina... godišnja potrošnja plina u rh je.. blizu 3 milijarde kubika, od čega doma izvučemo 1 milijardu. znači, društvo, skladište nam daje nekih 11-12% godišnjih potreba za plinom.... hura, puni smo, vikat će politika. a potrošači, recimo petrokemija kutina, bude potiho pitala 'kako dugo'... kutina vuče 600 mil kubika godišnje. da ne govorimo o tome da bajke o plinu za slovence ne piju vodu, jer prema sloveniji je mali plinovod... sve u svemu, bajka ide dalje, mi smo osigurali.. što ste osigurali? Ništa. posvadili ste nas sa najpouzdanijim dobavljačem, koji ima količine u svakom trenu kolke trebamo, zbog politike, i sad govorite da je on nepouzdan. vi ste uveli sankcije, blokirali ga.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije