Prva bolnica namijenjena isključivo djeci osnovana je u Parizu još 1801. godine. Puni naziv joj je Hôpital Necker-Enfants Malades, a dobila je ime po Suzanne Necker, ženi ministra financija zadnjeg francuskog kralja prije pada monarhije, Luja XVI. Bila je to javna bolnica, osnovana za zbrinjavanje djece do 15 godina starosti. Bolnica je imala velike vrtove i 250 kreveta za djecu. Odvajanje dječjih pacijenata od odraslih djece jasno je promoviralo proučavanje i liječenje specifičnih dječjih bolesti, njihovog razvoja i prehrane. Djeca su bila raspoređena prema spolu i bolesti, imali su odvojene šetnice, a broj kreveta popeo se preko 600 do 1850. godine. U ovoj je bolnici René Laennec izumio stetoskop, a Chaillou i Martin su prvi put uspješno upotrijebili lijek protiv difterije. Ova je bolnica također svjedočila i nizu velikih znanstvenih postignuća: prva transplantacija bubrega u Francuskoj (1952.), prva transplantacija koštane srži za imunodeficijenciju (1972.), prva genska terapija (1999.), te prvi stent i valvularna proteza dječje kardiologije (2000).
Dječji odjeli u bolnicama su obično centri za učenje povezani sa sveučilišnim bolnicama, smješteni u važnim urbanim središtima. Tijekom 20. stoljeća pedijatrijska medicina potpuno se odvojila od medicine odraslih i ima temeljnu ulogu u obrazovanju pružatelja skrbi, na primjer promicanjem medicinskih istraživanja na terenu. Dječje bolnice i odjeli su važni i za buduće odrasle specijaliste ili laboratorijske liječnike, jer pružaju mogućnost promatranja pedijatrijske prakse i hospitalizacije.
Potrebe za zdravstvenom skrbi djece u zapadnim zemljama razvijaju se kao rezultat promjena u bolestima, nedostacima i društvenim čimbenicima koji utječu na njihove živote. Zarazne bolesti postale su tako lakše i za spriječiti i za izliječiti, dok nezarazne bolesti danas dominiraju pedijatrijskom praksom. Rijetki poremećaji poput raka, metaboličkih bolesti i nekih neonatalnih ili složenih stanja zahtijevaju visoko specijaliziranu skrb u bolnicama, dok se češća i lakša stanja obično liječe u izvanbolničkoj skrbi i praksi zajednice kako bi se djeci i njihovim obiteljima omogućio što je moguće normalniji život.
Danas se rijetke bolesti proučavaju na dječjim odjelima od početka njihove povijesti. Ovo liječnicima i svima uključenima nudi idealne uvjete za istraživanje. Svjesna iznimne važnosti dječjih odjela u bolnicama, kao i svih okolnosti u kojima se nalazi domaći zdravstveni sustav, INA već godinama pomaže zdravstvenim institucijama, a ove godine INA je donirala 900.000 kuna namijenjenih dječjim odjelima hrvatskih bolnica.
Mr. sc. Tomislav Dujmenović, dr. med., ravnatelj Opće bolnice "Dr. Ivo Pedišić" Sisak je rekao: “Iza nas su dvije godine naporne borbe s pandemijom nakon čega je bolnica teško oštećena u katastrofalnom potresu. Ono što je sigurno jest da će trebati još puno vremena, sredstava i napora da bolnica započne s normalnim radom. Jedinica intenzivnog liječenja je odjel koji je u ova teška vremena bio neprekidno pun teškim pacijentima za čiji oporavak vrlo važnu ulogu imaju i kreveti na kojima leže, a koji su stari i preko deset godina s oštećenom elektronikom. Stoga ćemo iskoristiti ovu donaciju za nabavu novih kreveta. Trenutno je situacija u bolnici pod kontrolom zahvaljujući izgradnji središnjeg paviljona i sanaciji kirurgije, očnog odjela, dermatologije i novim prostorima pulmologije u Petrinji. Tako da ova bolnica ima budućnost i uz malo strpljenja i napora imat ćemo potpuno novi izgled bolnice koja će moći raditi punim kapacitetom.”
“Iskazujem veliko zadovoljstvo i zahvalu Ini kao donatoru posvećenom predanom doprinosu zajednici“ - poručio je ravnatelj KBC-a Rijeka prof. dr. Alen Ružić, podsjetivši da iako iznimno vrijedna i korisna, predmetna donacija nije prva kojom INA doprinosi poboljšanju uvjeta najosjetljivijih skupina bolesnika riječkog KBC-a. „Valja podsjetiti da je Zavod za kardiomiopatije, upalne i valvularne bolesti srca Klinike za bolesti srca i krvnih žila u prethodnom razdoblju velikim dijelom adaptiran također zahvaljujući donatorskim sredstvima Ine čime su značajno unaprijeđeni uvjeti boravka i liječenja najtežih srčanih bolesnika. Zahvaljujem Ini u osobno ime, ispred ustanove, djelatnika i posebno naših bolesnika”- zaključio je ravnatelj KBC-a Rijeka.
„Vrijednom donacijom INE nabavljen je prijeko potreban, najsuvremeniji uređaj za neinvazivnu ventilaciju sve novorođenčadi koji će značajno unaprijediti rad u našoj Klinici“ rekla je povodom ove donacije predstojnica Klinike za pedijatriju prof. dr. Iva Bilić Čače, zahvalivši se donatorima na još jednoj u nizu vrijednih donacija. Odjel intenzivnog liječenja novorođenčadi Klinike za pedijatriju KBC Rijeka tercijarni je centar Republike Hrvatske u kojem se godišnje hospitalizira i liječi oko 250 prijevremeno rođene i teže bolesne novorođenčadi. „Potreba za respiratornom potporom prisutna je u većine hospitaliziranih što proizlazi iz osobitosti fiziologije novorođenačke dobi, a sukladno svjetskim smjernicama i pravilima struke, primjena neinvazivne ventilacije u novorođenačkoj dobi zlatni je standard liječenja koji dokazano rezultira poboljšanim dugoročnim ishodom“ – naglasila je predstojnica Klinike za pedijatriju KBC-a Rijeka.
INA je u zadnjih 11 godina donirala 7,7 milijuna kuna u zdravstveni sustav Republike Hrvatske te će nastaviti činiti sve što je potrebno za bolje liječenje pacijenata, osobito onih najmlađih, kao i za ugodniji boravak u zdravstvenim ustanovama.
Sadržaj nastao u suradnji s INA.