Sabor će danas raspraviti novi zakon o pravobranitelju za djecu, a sudbina pravobraniteljice Ivane Milas Klarić i dalje je neizvjesna. Vlada je u prijelaznim odredbama zakona predvidjela izbor novog pravobranitelja, što bi značilo da su sadašnjoj pravobraniteljici dani na funkciji odbrojeni, no za donošenje zakona potrebno je 76 zastupničkih ruku, a zastupnici nacionalnih manjina nisu skloni ideji da se pravobraniteljicu smjenjuje prije isteka osmogodišnjeg mandata.
Ukinut zakon
– Nismo sretni rješenjem koje je predložila Vlada. Kod pravobraniteljice za djecu ne bi trebala biti presudna osoba, nego institucija – kaže predsjednik Kluba SDSS-a Boris Milošević.
Napominje kako Vlada ovoga puta nije imala dovoljno vremena pripremiti kvalitetan zakon, budući da je Ustavni sud nakon 14 godina primjene ukinuo zakon jer je donesen “običnom” saborskom većinom. Ne donese li se novi zakon do 1. kolovoza, Hrvatska bi mogla ostati bez dječjeg pravobranitelja, no Milošević smatra da bi, umjesto izbora novog pravobranitelja, u prijelaznim odredbama trebalo utvrditi da odluka Sabora kojom je imenovana Milas Klarić ostaje na snazi do isteka njezina mandata. Najavljuje da će SDSS, zajedno s drugim manjinskim zastupnicima, pokušati usuglasiti takav amandman, a razmišljaju i da se kroz druge zakonske odredbe ojača neovisnost dječjeg, ali i drugih specijaliziranih pravobranitelja, kako ne bi ovisili o samovolji bilo koje parlamentarne većine.
Da pravobraniteljicu ne treba mijenjati usred mandata, smatra i SDP, koji najavljuje amandman kojim bi se u potpunosti brisala odredba po kojoj će se raspisati javni poziv za izbor novog pravobranitelja. U vladajućem HNS-u uvjereni su, međutim, da je takva odredba nužna, budući da je pravobraniteljica izabrana na temelju zakona za koji je Ustavni sud utvrdio da je neustavan.
Izbjeći politički kontekst
Zakon će ipak nastojati popraviti amandmanima koji bi trebali osigurati da se položaj pravobranitelja ne može staviti u politički kontekst. Predsjednik HNS-ova kluba Milorad Batinić smatra da bi se to moglo postići odredbom po kojoj bi pravobranitelj pred matičnim saborski odborom donosio program rada, a odbor bi onda pratio ostvaruje li zacrtano i jedino to bi bilo relevantno za podršku Sabora njegovu radu.
Zastupnici manjina za 100 kn daju sve...