- Zbog neznanja i aljkavosti referentice sisačkog Zavoda za mirovinsko osiguranje ostala sam bez posla i mirovine preminulog supruga. Iz Zavoda mi se čak nisu ni ispričali, a čine sve da zataškaju svoju pogrešku - kaže Maja Marković, udovica Josipa Markovića, hrvatskog branitelja iz Petrinje.
Fali dvije i pol godine
Nakon suprugove smrti Maja je poslušala savjet i nagovor referentice u Hrvatskom zavodu mirovinskog osiguranja, napustila posao prodavačice u Duhanu kako bi primala suprugovu mirovinu. U Duhanu je radila punih 20 godina. Kada je dala otkaz, ispostavilo se kako je referentica pogriješila jer Maja nema pravo na mirovinu još najmanje 2,5 godine, koliko joj treba da navrši 49 godina, a za povratak na stari posao bilo je kasno.
Sve napismeno
- Najgore od svega je što sam se bojala napustiti posao u Duhanu i svoju bojazan rekla sam referntici, gospođi Julijani Orlić, ali me uvjerila kako je sve u redu i kako nema nikakvih problema. Uputila me Srećku Rajanu iz ispostave Ureda državne uprave u Sisačko-moslavačkoj županiji u Petrinji i rekla da podnesem zahtjev za obiteljskom invalidninom da bih dobila prava. Rajan ju je nazvao, razgovarali su i tada mi je rekao da ću dobiti poziv komisije kako bi se regulirala moja prava - priča Maja.
- Potom sam otišla u Duhan i dogovorila prekid radnog odnosa sa 31. siječnja ove godine. Prethodno sam nazvala gospođu Orlić i rekla joj kako će raskid biti tog nadnevka, a ona mi je savjetovala da još jedanput pismenim putem potvrdim tvrtki Duhan da tog dana zaključi radni odnos - kazuje nam očajna Maja. Jer, kada je mislila kako je već sve gotovo, slijedio je hladan tuš.
Već radi druga
Rečeno joj je kako nema pravo na mirovinu. Maja kaže da je bilo pokušaja i iz Mirovinskoga da posreduju i da Duhan vrati Maju na posao, ali na njenom radnome mjestu je već radila druga zaposlenica. Uprava tvrtke je rekla kako može pokušati Maju primiti na posao kada se ukaže slobodno mjesto, ali to bi moglo biti na određeno vrijeme.
- Ne znam što ću - kazuje Maja Marković koja je ostala bez prihoda. Preostaje joj da se prijavi u Zavod za zapošljavanje kako bi imala barem zdravstveno osiguranje.
Suprugu rješenje o mirovini stiglo nakon što je umro
Majin suprug Josip, tijekom rata bio je pripadnik specijalne policije. Ranjen je na početku rata u glavu, a kada se oporavio, unatoč invaliditetu, ponovno je došao u postrojbu. Sudjelovao je u svim bitkama uključujući “Oluju”. Nakon rata, sredinom 1996. godine, obolio je i od PTSP-a, a potom je doživio infarkt. Zatražio je invalidsku mirovinu, na što je imao pravo, ali za života je nije dočekao. Od razvojačenja je bio na skrbi i čekao da mjerodavni u mirovinskim službama obave svoj posao. U međuvremenu Josipovo je zdravlje bilo sve lošije, imao je operaciju na srcu, ugrađene su mu premosnice, te je bila nužna transplantacija srca. Ali operacija nije obavljena jer su mjerodavni rekli kako se to ne isplati. Josip je umro je 6. siječnja ove godine u 50. godini. Deset dana kasnije, konačno je stiglo rješenje za mirovinu, koju je za života čekao punih deset godina.
Pogriješili smo, sve ćemo ispraviti
- Priznajem, pogriješili smo i, na žalost, dali krivu informaciju gospođi Marković. Ona je napustila posao, a tada smo utvrdili kako još nema pravo na obiteljsku mirovinu pokojnog supruga. Međutim, odmah smo kontaktirali Duhan i zamolili da gospođu prime natrag. Primit će je sa 31. ožujka, a dotad će gospođa Marković biti na bolovanju i primati naknadu i teče joj staž. Pokrenuli smo i postupak da se prizna smrt supruga kao posljedica rata, čime bi supruga preminulog Josipa Markovića mogla dobiti obiteljsku mirovinu i prije nego što navrši 49 godina - rekla nam je Julijana Orlić.