Tužiteljstvo u Savoni, na sjeverozapadu Italije, izdalo je nalog za zatvaranje termoelektrane na ugljen Tirreno Power u obližnjem mjestu Vado Ligure zbog štetnih ispušnih plinova. Zbog te elektrane, izgrađene 1970. godine, umrlo je 400 osoba u razdoblju od 2000. do 2007. godine stoji u obrazloženju zabrane postrojenja koje je potpisao šef tužiteljstva u Savoni, Francantonio Granero. Ne samo što su osobe umrle zbog ispušnih elemenata, već ih je i oko 2000 oboljelo na dišnim organima i na srcu, a 450 djece je u razdoblju od 2005. do 2012. liječeno zbog dišnih smetnji.
Tužiteljstvo je pokrenulo istragu protiv šefova termoelektrane Tirreno Power, dosadašnjeg glavnog direktora Giovannija Gosija i direktora postrojenja Pasqualea D'Elije. Za gašenje termoelektrane bit će potrebno 26 sati. U Europi godišnje umire 22.000 osoba od utjecaja štetnih tvari koje ispuštaju termoelektrane na ugljen, stoji u izvješću koje je načinjeno na sveučilištu u Stuttgartu za račun ekološke organizacije Greenpeace. Istraga je provedena na 300 najvećih termoelektrana na ugljen u Europi koje proizvedu četvrtinu ukupne električne energije u zemljama Europske unije.
Ugljen za te elektrane odgovoran je za ispuštanje više od 70% ukupnog ispuštanja sumpornog dioksida i za više od 40% ukupnog ispuštanja dušičnog oksida, osim, dakako, ostalih štetnih tvari i sitne prašine. Ispušta se tisuće kilograma toksičnih metala kao što su merkurij i olovo. Inače, prema podacima iz 2010. godine u Njemačkoj ima najviše instalirane snage elektrana na ugljen, odnosno 52.000 megawatta, slijedi Poljska sa 33.000, pa Velika Britanija sa 28.000 i Italija sa 12.000 megawatta. Što se tiče umrlih osoba zbog termoelektrana na ugljen Poljska je na prvom mjestu sa 5.000, a slijede je Njemačka i Bugarska sa po 3.000 umrlih osoba godišnje.
Prema istom istraživanju u Italiji godišnje umire 499 osoba od utjecaja ispušnih plinova iz elektrana na ugljen. Inače, u Tarantu, na jugu Italije, prošle godine je zatvorena čeličana Ilva, najveća u Europi, zbog zagađenja. Ugašeno je svih pet velikih peći. U čeličani je radilo 12.000 osoba. No, tužiteljstvo je zatvorilo tvornicu zbog zagađenja i pokrenulo istragu ne samo protiv vlasnika, već i protiv političara koji su tražili od ustanova za analizu zraka da iskažu podatke koji su bili u skladu s normama o zaštiti okolice.
>> HDZ-ovka Tonka Lovrinov na sjednici Vijeća: Nabijem vas na...
sa 220.000 saqm racuna i na novu buducu elektranu.