Ekstremno visoke temperature u Argentini povezane s klimatskim promjenama pogoršale su utjecaj povijesne suše koja od prošle godine pogađa poljoprivredna područja te južnoameričke zemlje, rekli su znanstvenici u izvješću objavljenom u četvrtak. Znanstvenici povezani sa skupinom World Weather Attribution (WWA) rekli su da je brza analiza pokazala da klimatske promjene nisu izravno smanjile oborine, ali da su visoke temperature vjerojatno smanjile dostupnost vode i pogoršale učinak suše.
Suša je pogodila usjeve soje, kukuruza i pšenice u zemlji, najvećem svjetskom izvozniku sojinog ulja i sačme te trećem izvozniku kukuruza, što je dovelo do oštrih rezova u prognozama žetve. Suša je pogodila i susjedni Urugvaj. Nedostatak oborina povezan je s prisutnošću klimatskog fenomena La Niña, hlađenja ekvatorijalnog Pacifika koje smanjuje količinu oborina u dijelovima Argentine. Znanstvenici su međutim rekli da su ekstremne temperature proizvod globalnog zatopljenja.
"Regija također prolazi kroz intenzivne toplinske valove, čiju su učestalost, intenzitet i trajanje povećale klimatske promjene", navodi WWA u izvješću. Prošlog je tjedna veliki dio argentinskih poljoprivrednih površina pretrpio novi toplinski val koji je trajao nekoliko dana i brzo potrošio oborine koje su pale krajem siječnja i veljače u područjima kojima je očajnički potrebna voda nakon prošlogodišnjih vrućina.
"Više temperature u regiji krajem 2022., koje se pripisuju klimatskim promjenama, smanjile su dostupnost vode u modelima", rekao je WWA. "(To ukazuje) da su klimatske promjene vjerojatno smanjile dostupnost vode tijekom ovog razdoblja, povećavajući poljoprivrednu sušu, iako studija nije mogla kvantificirati ovaj učinak."
Više zelenih tema pronađite na web stranici Rezolucija Zemlja!
>> VIDEO: Jak potres na području otoka Krka: Došlo je do odrona stijena uz cestu prema Staroj Baški
Nebuloza! Ili je uvijek bilo globalnog zatopljenja ili su suse regularna pojava!