Zbog neodržavanja kanalizacije gradske tvrtke i nesaniranja otvorenog kanala državnog poduzeća, neki mještani Petrinje najavljuju tužbu Privredi i Hrvatskim vodama.
– Četiri puta u ovom mjesecu otpadne vode i fekalije poplavile su mi dvorište. Zbog velikog zagađenja, smrada i nečistoće ugroženo mi je zdravlje. Ni nakon dugogodišnjih dopisa i usmenih upozorenja, nijedna vlast Petrinje nije riješila veliki problem najnižeg dijela Gajeve ulice – žali se ogorčeni umirovljenik Ivan Rizmaul. Obilne "tropske" kiše i velike bujice 5. i 6., te 13. i 18. kolovoza, preko tzv. Belkine jame poplavile su taj dio Petrinje; Nova cesta više sati bila je neprohodna.
– Doselio sam se prije nekoliko godina i stalno se ponavlja ista nevolja. Za sušnog ljeta strašno smrdi, a u bujicama fekalije plivaju kao ćevapčići. Gradska vlast i odgovorni u Sisku i Zagrebu loše se odnose spram nas – govori Ivica Ivanković, čija dvorišna ograda međi sa spornim kanalom. S druge strane jarka slično je ugroženo imanje starosjedioca Šime Marekovića. Godinama šalje dopise na razne adrese. Uzaludne su mu žalbe, svatko pere ruke od prljavog otvorenog kanala oborinskih voda i otjecanja fekalija. Kanalizaciju nemaju napučeni dijelovi Slatine i Senjaka, odakle se slijeva pokraj Duge ulice do Gajeve, prema Kupi.
– Obratio sam se Marijani Petir, predsjednici Odbora za zaštitu okoliša Hrvatskog sabora, nakon čega su sanitarni inspektori napravili uvid, a očitovao se i Jadranko Husarić, direktor Hrvatskih voda. U saniranju kanala namjere su dobre i kvalitetne, ali prespore s trajnim rješavanjem. Ništa ne znače obećanja, ako česte poplave zagađuju cijelu okućnicu – priča Mareković. Iznenadnim poplavama u ovom mjesecu, za proslave Dana grada i Lovrenčeva, pridonio je i nemar radnika na košnji trave oko kanala. Otkos i granje nisu pobrali, pa ih je bujica nanijela na otvor preko Gajeve. Prelilo se po prometnici, "rigalo" kroz šahtove, potopilo podrume, zagadilo travnjake, voćnjake i povrće. Predstavnici Hrvatskih voda i petrinjske Privrede najavili su da će što prije izaći na teren.
Nezapamćene "monsunske" padaline ponavljale su se, uglavnom predvečer i noću, što je stvaralo dodatne nevolje. Ivan Rizmaul branio je svoje dvorište podizanjem zečjeg nasipa i grabljajući nakupine s rešetki prezagušene odvodnje.
– Sklanjao sam se i od štakora, bježali su od bujice, a od takvih sam prije nekoliko godina obolio od tularemije – zaključio je Ivan Rizmaul, koji se nada da će odgovorni ovaj put ispuniti najnovija obećanja.