Na današnju desetogodišnjicu tragedije na Općinskom sudu u Zagrebu kada su ubijene sutkinja Ljiljana Hvalec, odvjetnica Hajra Prohić i stranka u brakorazvodnoj parnici Gordana Oraškić, a teško je ranjena zapisničarka Stanka Cvetković, koje su stradale kao žrtve obiteljskog nasilja i nasilja nad ženama, nasilja protiv pravosudnih tijela i obavljanja njihove odgovorne i časne dužnosti, oglasilo se i Ministarstvo pravosuđa ističući kako je ostvaren znatni napredak u borbi protiv obiteljskog nasilja i u osiguranju pravosudnih tijela, ali ima još mnogo mjesta za napredak.
Prošle godine za kaznena djela obiteljskog nasilja osuđeno je 676 osoba, a 10.869 ih je kažnjeno za prekršaje. Najveći dio žrtava obiteljskog nasilja bile su upravo žene, a neke od njih pritom su teško ozlijeđene ili ubijene, navodi Ministarstvo pravosuđa.
Ovakvi slučajevi moraju se bolje i odlučnije sprječavati boljom prevencijom, ali i bržim reagiranjem i još boljom koordinacijom djelovanja policije, državnog odvjetništva i sudstva, uz suradnju s nevladinim udrugama koje pružaju izravnu pomoć žrtvama nasilja, naglašava se.
Dijelom i kao posljedica tragedije na Općinskom sudu, 2002. godine uvedeno je osiguravanje pravosudnih tijela kako bi se spriječile incidentne situacije. No, i danas samo 10 posto sudova ima 24-satnu zaštitu, 20 posto zaštitu u dvije smjene, 40 posto zaštitu u jednoj smjeni, a 30 posto u pravilu nema zaštite. Ipak se u vrijeme rasprava u sudovima koji inače nisu zaštićeni zaštita osigurava prema sigurnosnoj procjeni za svaku raspravu.
Zbog obiteljskog nasilja lani osuđeno 676 osoba ===============00 Zbog pljačke cijele Hrvatske i nasiljem nad svim Hrvatima niti ijedna osoba nije osuđena, a niti kažnjena.