Nakon što je 12 od 13 prijavljenih skupina koji su trebali nastupiti na trećem Festivalu ojkača u Petrinji otkazalo svoje nastupe, organizatori su odlučili festival odgoditi za studeni.
"Na trećem Festivalu ojkača je trebalo nastupiti 13 grupa, a odmah nakon prvih tiskovnih konferencija braniteljskih udruga i zahtjevima za odgodom Festivala, svoj dolazak na Festival ojkača otkazale su dvije grupe iz Srbije, a potom je svoj dolazak otkazalo i 10 grupa iz Bosne i Hercegovine te Hrvatske. Zbog toga smo primorani odgoditi održavanje trećeg Festivala ojkača u Petrinji u subotu 25. kolovoza za drugi, novi termin i to početkom studenoga ove godine“, stoji u priopćenju organizatora festivala, SKD Prosvjete pododbora iz Petrinje, kojeg potpisuje Mara Vilus.
Mara Vilus dodaje kako je zajedno s članovima Organizacijskog odbora tijekom prošlog vikenda obišla sva sela, postavljali su plakate i dijelili pozivnice predstavnicima srpske zajednice.
- U velikoj većini ljudi su uplašeni i ne usude se doći u Petrinju na treći Festival ojkače, a ni oni koji žive u samom gradu, da ne bi imali neugodnosti. Oni imaju informaciju da je treći Festival ojkače u Petrinji zabranjen, od Koordinacije udruga proisteklih iz domovinskog rata i i političkih stranaka desno orijentiranih HSP-a i ostalih njima sličnih iz Petrinje. Nastojali smo ih razuvjeriti, ali strah i nesigurnost je prisutna i dalje - napominje Vilus u priopćenju.
Prosvjeta podsjeća i na događaje iz 2015. godine s prvog Festivala ojkača.
- Dva sata prije održavanja prvog Festivala, Koordinacija udruga proisteklih i domovinskog rata Petrinje, protestirali su kod tadašnje zamjenice gradonačelnika, Svjetlane Lazić, da otkažemo šetnju kroz park, da se ne pojavljujemo u povorci. Za vrijeme priprema i održavanja prva dva Festivala organizatori i izvođači programa, doživljavali su niz prijetnji, kao i pritisaka na izvođače i javnost tko i kada smije odnosno ne smije pjevati; to su provokacije, vrijeđanja, pokušaj omalovažavanja, ružnih psovki upućenih izvođačima, zastrašivanja, ometanja izvođenja programa, čak i uništavanja imovine izvođača, tj, kamenovanje i razbijanje automobila sudionika na drugom Festivalu iz BiH. Policiju taj sudionik nije obavještavao zbog straha, nastalu štetu sam je snosio - ističe organizator Festivala pojasnivši kako je na prvom festivalu sudjelovalo 20 skupina, za drugi je već broj skupina bio smanjen na 15 jer neki odustaju, a 2017. festival nije održan.
Podsjetimo, nakon najave kako bi se treći festival ojkača u Petrinji trebao održati 25. kolovoza braniteljske udruge s područja Petrinje tražili su da se taj festival ne održi u tom gradu smatrajući da to nije tradicija tog područja. Zbog toga je SKD Prosvjeta u Srpsko narodno vijeće poslalo pismo UNESCO-u upozoravajući na ovaj slučaj, a temeljem toga što je ojkanje upisano u Registar kulturnih dobara RH - Listu zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara te na UNESCO-ovu listu nematerijalne kulturne baštine kojoj je potrebna hitna zaštita.
Pogledajte video - Najveći sajam u Hrvatskoj
10 grupa iz BIH, 2 grupe iz Srbije i tek jedna grupa iz Hrvatske i sad vas pitam kakve to ima veze sa Hrvatskom!!!!!