Europska komisija:

Zbog prebacivanja iz II. u I. stup hrvatski deficit pada na 4,8 posto u 2015.

Slavko Linić
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
1/3
25.02.2014.
u 13:48

Nakon pet godina recesije, koja se i u 2013. očitovala padom BDP-a od 0,7 posto, Hrvatsku ove godine očekuje gospodarski rast od 0,5 posto, no stopa nezaposlenosti neće se smanjiti u ovoj godini: iznosit će 17,6 posto, koliko i lani.

Nakon pet godina recesije, koja se i u 2013. očitovala padom BDP-a od 0,7 posto, Hrvatsku ove godine očekuje gospodarski rast od 0,5 posto, no stopa nezaposlenosti neće se smanjiti u ovoj godini: iznosit će 17,6 posto, koliko i lani.

Objavila je to danas Europska komisija u sklopu zimske ekonomske prognoze koju daje za svih 28 zemalja članica. Dok je prognoza kretanja hrvatskog BDP-a ostala ista kao i u prethodnoj prognozi Europske komisije, prognoza kretanja stope nezaposlenosti pogoršala se u odnosu na posljednji takav dokument EK. Ranije je, naime, EK predviđala da će Hrvatska u 2013. imati stopu nezaposlenosti od 16,9 posto, u 2014. 16,7 posto, a u 2015. 16,1 posto. Sada, međutim, Komisija predviđa da će ti postoci za te tri godine iznositi 17,6 – 17,6 – 17,2.

"Deficit će biti poboljšan uglavnom zbog jednokratnih mjera"

Novost za Hrvatsku u ovom dokumentu Europske komisije prvi je službeni komentar Bruxellesa na najavljivanju mjeru hrvatske Vlade o prebacivanju dijela mirovina za beneficirani radni staž iz II. mirovinskog stupa u I. mirovinski stup, odnosno o prebacivanju tih prihoda iz privatnih mirovinskih fondova u državni proračun. Očekuje se da će deficit hrvatske države, kaže se u zimskoj ekonomskoj prognozi EK, "biti poboljšan u 2014. i 2015. uglavnom zbog jednokratnih mjera".

"Prema računovodstvenim pravilima ESA95, očekuje se da će se deficit opće države poboljšati na 5,4 posto i 4,8 posto BDP-a u 2014. i 2015., uglavnom kao rezultat jednokratnog efekta prebacivanja dijela drugog stupa u prvi stup tijekom te dvije godine. Prema novim računovodstvenim pravilima koji će stupiti na snagu ove jeseni (ESA2010), takvo prebacivanje neće se više smatrati kao prihod", kaže se u poglavlju Komisijine zimske ekonomske prognoze koji se odnosi na Hrvatsku.

Hrvatska bi i dalje bila daleko od rezultata koje mora ispuniti

Iako se čini da tom rečenicom EK najavljuje da bi mogla priznati ovu hrvatsku mjeru kao jednokratnu, no ipak legitimnu i izvedivu, Hrvatska bi i dalje bila daleko od rezultata koje mora ispuniti u tzv. proceduri prekomjernog deficita. Podsjetimo, u toj proceduri EU je zadao Hrvatskoj ove ciljeve: deficit od 4,6 posto BDP-a u 2014., zatim 3,5 posto BDP-a u 2015. i 2,7 posto u 2016. godini.

No, pri pisanju ove najnovije ekonomske prognoze za Hrvatsku stručnjaci EK nisu, kako napominju i u samom dokumentu, uzeli u obzir druge mjere smanjenja deficita o kojima se trenutačno još raspravlja u hrvatskoj Vladi, niti su uzeli u obzir rebalans proračuna koji bi uskoro trebao biti predložen Saboru.

>>Gordan Maras: Da smo nastavili trošiti kao HDZ, deficit bi bio još veći

>>'Ako ne stvaramo novo, onda su optužbe. Ako stvaramo, sve se pretvara u optužbe za mito'

Komentara 39

Avatar KRELETRONIČNI-KRELECIGER
KRELETRONIČNI-KRELECIGER
14:02 25.02.2014.

krasna je ovo prognoza...ukoliko ne bude još 100.000 novih nezaposlenih zbog posvemašnjeg učinka ovog.....pamfleta....da bi se linić još malo zadržao u milijardama po svojoj volji preraspodjele, a bez ikakvih posljedica

Avatar Idler 3
Idler 3
14:09 25.02.2014.

A jel to prebacivanje ključna mjera il sam privremena il bude dugoročno dala rezultate? Smije li se prebacivat iz jednog u drugi stup bez volje korisnika i kaj ak krenu masovne tužbe? Ima puno pitanja sam tko bu na njih dal odgovore.

Avatar KRELETRONIČNI-KRELECIGER
KRELETRONIČNI-KRELECIGER
14:07 25.02.2014.

ja nemam prijatelja koji bi mi oprostio 500 i više milijuna kuna, ali neki takvi imaju....linića

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije