Lutke na napuhavanje posjednute na klupe Cvjetnog trga, a uz svaku plakat s autentičnom pričom o brutalnom silovanju. To je jutrošnja ulična akcija “Silovana” kojom udruga B.a.b.e. obilježava Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama. – Od šest silovanja u Hrvatskoj, prijavi se samo jedno. Sram i strah od reagiranja okoline i tradicionalni mit o silovanju da je žrtva sama kriva žene sprečava da nasilje prijave, a time su dvostruko izvrgnute nasilju – rekla je mr. sc. Suzana Kunac iz B.a.b.a. Iako kazneni zakon žrtvama jamči mnoga prava, analiza 56 presuda prikazuje da suci podliježu predrasudama, ne osiguravaju zaštitu žrtava već je dovode u situaciju sekundarne viktimizacije - kroz duljinu postupka, susrete s počiniteljem itd., tvrde B.a.b.e.
U dvije osuđujuće presude za silovanje u braku izrečena je kazna od 1,5 godine te jedinstvena kazna - i to za dva kaznena djela - od godine dana uz dvogodišnji rok kušnje i obvezno psihijatrijsko liječenje na slobodi. U slučajevima kad počinitelj nije bračni partner izrečene kazne su u prosjeku u rasponu između pet i 12 godina, dok je prosjek pet do osam godina zatvora. Silovanju u braku prilazi se s više nepovjerenja, ustvrdili su stručnjaci udruge.
Akciji su se pridružili neki predsjednički kandidati, pa je Ivo Josipović kazao da se kazne za silovatelje mogu podići, ali to nije rješenje, te da ono leži u učinkovitom pravosuđu.
– Važnije je da svaki silovatelj dospije u zatvor i da žene budu zaštićene, a ne da u postupku opet budu silovane – kaže Josipović.
Vesna Pusić ustvrdila je da je tolerancija na nasilje u našem društvu visoka, a da zakon koji predviđa novčanu kaznu za nasilje u obitelji ne može biti dobar.