Kada je ta afera pokrenuta, prije nekih 20 i više godina, naravno bila je - velika. Zbog nje je čak došlo i do popriličnog sukoba između policije i tužiteljstva, oko toga kako bi se spomenuta istraga trebala voditi. Više osoba bilo je prvo osumnjičeno, a onda i optužno da su varajući na PDV-u državu oštetili za oko osam milijuna kuna. Tužiteljstvo je kao mozak te operacije označio Danijela Mrvelja (46) koji je nakon pustih pravosudnih peripetija u studenom 2012. zbog optužbi koje su mu se stavljale na teret osuđen na godinu dana zatvora.
Ta je presuda postala pravomoćna u svibnju 2013. No na odsluženje kazne nikada nije otišao. Zašto? Jer je 2019. za izvršenje kazne zatvora nastupila zastara, pa je u listopadu 2023. zagrebački Županijski sud odlučio obustaviti postupak izvršenja Mrveljove. A zanimljivo je i kako je do toga došlo. Mrvelj ima prebivalište u BiH, pa je svojevremeno podnio zahtjev da kaznu odsluži u BiH. No to je tražio tek u siječnju 2018. iako je presudu, prema navodima njegovog odvjetnika, zaprimio 18. travnja 2013. Na nju se nije žalio ni Mrvelj ni tužiteljstvo, pa je ona postala pravomoćna 4. svibnja 2014.
VEZANI ČLANCI:
A od svibnja 2013. iz nekog razloga Mrvelj nije poslan na izdržavanje kazne. Valjda se poziv da se javi na izdržavanje kazne izgubio negdje u bespućima hrvatskog pravosuđa. A onda u veljači 2018. presudu uz nalog za izvršenje kazne zaprima Županijski sud u Zagrebu. Uz popratni dopis Županijskog suda u Velikoj Gorici iz siječnja 2018. u kojem se navodi da oni nisu nadležni za provođenje te presude, jer Mrvelj ima prebivalište u BiH. I tako dođe lipanj 2019., kada je Mrveljov odvjetnik upozorio sud da je od pravomoćne presude prošlo šest godina te da je za izvršenje kazne nastupila - zastara u svibnju 2019.
Pa je stoga izvršenje te kazne zatvora, sud, po slovu zakona, službeno obustavio u listopadu 2023. Mrvelj je inače rođen u Zagrebu, no očito se tijekom života odselio u BiH. Osim što je zbog malverzacija s PDV-om počinjenih 2001. i 2002. bio osuđen na godinu dana zatvora, morao je vratiti i 2,8 milijuna kuna. Je li taj novac vratio nije poznato. No malo vjerojatno, s obzirom na to da mu je zatvorska kazna otišla u zastaru... Kada mu je presuda 2012. izrečena, s njim je što na uvjetne što na zatvorske kazne bilo osuđeno još pet osoba.
Četvorici je bila izrečena i zabrana obavljanja dužnosti direktora u trajanju od jedne do četiri godine, a morali su platiti i troškove vještačenja. Optužbi su tada bila oslobođenja dva okrivljenika. Kada je afera PDV otkrivena, optuženici su se teretili da su se udružili radi počinjenja djela. Optužnica je podignuta 2004., suđenje je počelo godinu kasnije, a 2006. otpala je optužba za zločinačko udruživanje. Tim predmetom su se bavila i tri različita sudska vijeća, a kroz godine se mijenjao i činjenični opis.
VIDEO Objavili zastrašujuću snimku otmice broda u Crvenom moru
ima svoje ljude...