Iako bi, prema nekim najavama, voda do početka travnja mogla poskupjeti od 20 do 100 posto, većina vodovodnih poduzeća još uvijek je u izračunima hoće li i koliko do tog roka povećati cijene stupanjem na snagu uredbe o formiranju cijena vodnih usluga u skladu sa Zakonom o vodama i Zakonom o financiranju vodnog gospodarstva. No, s najavama novih poskupljenja plina, struje, mlijeka, ulja..., a sada i vode, nije teško zamisliti da će to samo ubrzati lavinu cijena koja će se, tvrde analitičari, u ovoj godini teško zaustaviti.
Varijabilni i fiksni dio
U skladu sa smjernicama EU, vodovodnim se poduzećima, naime, nalaže odvajanje od ostalih komunalnih djelatnosti koje obavljaju, poput uređenja zelenih površina, skupljanja otpada, građevinskih radova... – kojima su dosad čak i kompenzirali gubitke u vodovodnoj branši – ali i uvođenje novog, fiksnog dijela u računima za vodu, odnosno paušala kakve imaju u HT-u ili HEP-u. Nove bi cijene tako u najvećem postotku mogli osjetiti oni koji troše malo vode, a posebice vikendaši, koji će sada fiksni dio cijene za vodne usluge, koji ne ovise o visini potrošnje, plaćati i onih mjeseci kad ih uopće nema u vikendici plus, kao i dosad, potrošene kubike u vrijeme boravka.
– Bit cijele priče je da cijena usluge vodoopskrbe mora u potpunosti pokrivati troškove te komunalne usluge i njezina održivog razvoja. Vjerujem da je priča i krenula od lobija koji na moru imaju vikendice, a ne računaju da im se, i kad ih nema, tamo mora osigurati voda, održavati cjevovod, priključci i vodomjeri, osigurati ih od kvarova i kad se ne koriste... – nabraja Ljubomir Novoselić, direktor osječkog Vodovoda. Tvrdi da u tvrtki još uvijek rade simulacije kako Osječani ne bi osjetili nov način formiranja cijena. To više što su one već korigirane prije godinu i pol, pa i gradonačelnik Krešimir Bubalo samouvjereno izjavljuje da neće biti poskupljenja komunalija u tom gradu s najjeftinijom potrošačkom košaricom u državi.
– Koristili ili ne koristili vodu, njihov je problem. Mi smo im osigurali najveće kapacitete cijele godine i doveli vodu, što znači da je trošak nastao i da ga treba platiti – kaže o pitanju vikendaša i Željko Mažar iz Vodovoda i kanalizacije Rijeka, inače i zamjenik predsjednika Hrvatske grupacije vodovoda i kanalizacije, koja se jučer oglasila priopćenjem.
Objašnjavaju kako, kao i do sada, odluku o cijenama vode, koja je visokokvarljiva namirnica i zahtijeva visoke troškove održavanja sustava, donose komunalna društva uz prethodnu suglasnost gradonačelnika ili općinskih načelnika, dakle vlasnika. No, samom primjenom uredbe od travnja ne mora nužno doći do poskupljenja, odnosno pojeftinjenja usluge.
Gradovi još kalkuliraju
Ipak, većina tvrtki u vodoopskrbi i odvodnji jučer se slagala s tumačenjima da će cijene vode porasti, to više što će ubuduće svoje budžete morati puniti samostalno. Predsjednica Vijeća za vodne usluge Elizabeta Kos kazala je da su do jučer zaprimili 50-ak predmeta, od čega se 24 odnose na odluke o cijeni vodne usluge, naknadi za razvoj te za priključenje koje su donesene nakon stupanja na snagu Zakona o vodama. Ostatak predmeta prigovori su pak na zakonitost odluka o cijeni vodnih usluga prije Zakona o vodama. Gradonačelnik Željko Sabo kaže da Vukovarci zasad nemaju razloga za brigu o poskupljenju vode. Niti ima namjeru podizati cijene, niti je dobio kakav upit u vezi s tim, tvrdi. U Požegi, Zagrebu, Međimurju... pak još, kažu, kalkuliraju.
Surađivali: M. Flego/VLM, K. Jošt/VLM, D. Prerad/VLM, F. Šarić, S. Bičak/VLM, E. Čuljat/VLM
odvojiti vodovodna poduzeća od ostalih komunalnih kako bi stvorili uvjete za njihovu privatizaciju. .ebli majku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!