Prema najavama, Vladin paket mjera trebao bi povećati kupovnu moć građana, ali ekonomist Petar Vušković upozorava da bi to moglo povećati stopu inflacije.
Uskoro će premijer predstaviti mjere kojima planira pomoći gospodarstvu i građanima u energetskoj krizi. Za sada se pretpostavlja da je riječ o paketu koji će iznositi i više od dosad spominjanih šest milijardi. Prema neslužbenim informacijama, mjere će sadržavati energetske dodatke umirovljenicima, povećanje najnižih mirovina, ograničavanje cijene nekih namirnica u supermarketima, ali i povećanje neoporezivih primitaka kako bi se zadržala potrošnja građana.
Riječ o primanjima radnika koji su dodatak plaći, kao što su topli obrok ili prijevoz te posebne isplate. Ekonomski analitičar Petar Vušković smatra kako je to jedna od dobrih mjera Vlade, ali smatra da se iza nje krije opasnost.
"Porezno rasterećenje rada uvijek je dobro za građane. S obzirom na dobru likvidnost državne blagajne, pogotovo nakon uspješne turističke sezone, država si može priuštiti takav manevar. S druge strane, ne znam na koji način će to pomoći suzbijanju inflacije. Građanima će ostati više novca, onog koji im je inflacija uzela. Osobno mislim da je ova mjera loša jer može još dodatno potaknuti inflaciju. Praktički više novca za građane znači i njihovu bolju kupovnu moć", rekao je za Net.hr.
"Monetarne politike imaju za cilj suzbijati kupovnu moć građana, a ne poticati je. Rast kupovne moći posljedično dovodi do rasta potrošnje na tržištu odnosno do još izraženije inflacije. Tako inflacija može vrlo brzo dotaknuti svoj plafon od 15 posto", smatra Vušković te dodaje kako je Vlada trebala donijeti samo dvije mjere ''direktne socijalne transfere onima s najnižim plaćama te izjednačavanje cijene struje za poduzetnike s onom za građane''.
Video: Gužva pred Sheratonom zbog posjeta Erdoğana Zagrebu
Ako je cilj suzbiti kupovnu moć građana, onda im dobro ide.