Cijepljenje protiv gripe, na primjer, više neće biti neugodno djeci, pa ni odraslima jer će se ubuduće raditi bez injekcija i igala.
Američki znanstvenici izumili su flaster koji na sebi ima stotinjak mikroigala te se bezbolno zalijepi na kožu, a sićušne iglice onda otpuštaju cjepivo u tijelo, javlja BBC.
Naime, iglice na flasteru premazane su česticama smrznutog cjepiva. Kad se flaster stavi na kožu, iglice se otope u nekoliko minuta, a cjepivo ulazi u imunostanice pod kožom. Ispitivanja na miševima pokazala su da su rezultati čak bolji od onih tradicionalnim načinom imunizacije, a autori članka u časopisu Nature Medicine pišu da će jednog dana svatko moći sam sebe cijepiti.
Jeftinije od klasičnog
Novi flaster razvili su stručnjaci sa sveučilišta Emory i Instituta za tehnologiju u Georgiji. On sadrži stotinu mikroigala dugih samo 0,65 milimetara, koje prodiru u vanjske slojeve kože. Takvo cijepljenje posebno će olakšati posao medicinskom osoblju kod masovnih cijepljenja, kao što su ona u slučajevima planetarnih pandemija.
Iako je flaster zasad testiran samo s cjepivom protiv gripe, vjeruje se da će ta tehnologija biti jednako učinkovita i kod imunizacija protiv drugih bolesti i da će – što je sve važniji moment – biti jeftinija od klasične, jer će je ljudi primjenjivati sami, kod kuće, pa će izostati troškovi medicinskog osoblja, ali i mogući troškovi liječenja onih koji se zaraze odbačenim iglama.
Uskoro studije na ljudima
Među prednostima je i ta što je cjepivo na flasteru u krutom, suhom stanju, pa ga je lakše transportirati. S tim u vezi je i nada liječnika da će takvo cjepivo biti lakše slati i skladištiti u siromašnim zemljama u razvoju.
Profesor Richard Compans s medicinskog fakulteta Emory u Atlanti nada se budućim studijama s takvim flasterom i na ljudima, i to već u sljedećih nekoliko godina.
ah ne boli igla vec poslje dijelovanje cijepiva koje nema nikakvu svrhu