Zelen je i ima oblik lista, ali je životinja. Elysia chlorotica je mekušac, morski puž bez kućice. Vrsta se, međutim, toliko dobro služi ukradenim genima da je sam postao fotosintetička tvornica - ustvrdio je Sidney K. Pierce, biolog sa Sveučilišta južne Floride u Tampi, 7. siječnja na godišnjem skupu integrativne i uspoređujuće biologije.
Ti puževi svojim metabolizmom proizvode najrašireniji oblik klorofila, zelenoga pigmenta kojim biljke love Sunčevu energiju. Začudo, taj puž nije simbiotička životinja koja na sebe privlači alge radi zajedničkoga života kao što su koralji, nego je u evoluciji mutirao tako da su mu se u životinjske gene ugradili specijalizirani geni biljaka. Stanice mu proizvode vlastite kloroplaste. I u toj je čudnoj kombinaciji gena uspješan.
- Pomalo djeluje kao rezultat sažimanja životinje i biljke, što je gotovo nevjerojatno - kaže zoolog beskralježnjaka John Zardus iz Citadela u Južnoj Karolini.
Poznato je da mirkobi bez većih teškoća razmjenjuju gene, ali je Elysia najkompliciraniji održivi organizam koji se poslužio genskim materijalom sa suprotnih strana koncepcije života na Zemlji. Životni mu ciklus traje oko godinu dana i samo na početku se poslužio obrokom alge Vaucheria, a sve ostale kloroplaste nastavlja kontinuirano proizvoditi sam.
Na skupu je Pierce pokazao da je puž ovladao osjetljivom proizvodnjom čak 16 enzima i zamršenom suradnjom stanica da bi se kloroplasti proizveli, a tu osobinu organizam "ne zaboravlja" ni nakon polugodišnjeg "posta" u laboratorijskoj vodi.
znastvenici su ubrizgali svijetlo i u svinje pa sad i one svjetle u mraku. Jednu treba čuvati, promatrati, zanimljivo, isto šest mjeseci.