MANJAK NJEGOVATELJA

Želite raditi u Njemačkoj? U ovome zanimanju nedostaje čak 17.000 radnika!

Njemačka
DPA/Pixsell
01.04.2018.
u 16:52

Regularno i na puno radno vrijeme zaposleni njegovatelji zarade oko 3000 eura bruto mjesečno dok u isto vrijeme oni koji su zaposleni preko agencija zarađuju petstotinjak eura mjesečno manje.

Novi ministar zdravstva Jens Spahn (Kršćansko-demokratska unija CDU) drastični manjak njegovatelja u Njemačkoj želi ublažiti pojačanim uvozom radnika iz zemalja Europske unije, piše dnevnik Rheinische Post a kako u nedjelju prenose njemački mediji.

„U Njemačkoj već sad nedostaje preko 17.000 djelatnika u sektoru tuđe njege. I mi ćemo zato intenzivno vrbovati, pored pokušaja ponovnog aktiviranja domaćih snaga, intenzivno tražiti i njegovatelje iz europskog susjedstva. U Europskoj uniji je na snazi pravilo slobodnog kretanja radne snage“, rekao je Spahn za Rheinische Post.

On je najavio i ubrzano priznanje diploma i stručnih svjedodžbi iz inozemstva.

„Koji put traje mjesecima i godinama prije nego što liječnicima i njegovateljima koji su već ovdje i koji mogu prionuti na posao, budu priznate diplome“, rekao je Spahn i najavio da će se ovaj problem u suradnji sa saveznim pokrajinama u čijoj nadležnosti leži priznavanje diploma, ubrzano rješavati.  

Političar Socijaldemokratske stranke Njemačke (SPD) i stručnjak za zdravstvo Karl Lauterbach predbacio je Spahnu da svojom politikom želi oslabiti EU partnere.

„Mi ne bismo smjeli ‚pokupovati’ drugim zemljama njihove njegovatelje kojih i sada tamo već nedostaje“, poručio je Lauterbach koalicijskom partneru Spahnu.

Spahn je nakon kritika preko Twittera objasnio kako je pojačani uvoz njegovatelja iz ostalih EU zemalja samo jedan od mehanizama u procesu rješavanja problema drastičnog manjka njegovatelja u Njemačkoj.

Jedan od važnijih elementa, kako stoji i u demokršćansko-socijaldemokratskom koalicijskom ugovoru, su i programi kojima bi se zanimanje njegovatelja učinilo atraktivnijim između ostalog i povećanjem plaća.

Dnevnik Passauer Neue Presse javlja kako je glavni problem slabijeg plaćanja činjenica da mnogi njegovatelji rade na određeno vrijeme preko agencija koje plaćaju ispod dogovorenog tarifnog ugovora.

Regularno i na puno radno vrijeme zaposleni njegovatelji zarade oko 3000 eura bruto mjesečno dok u isto vrijeme oni koji su zaposleni preko agencija zarađuju petstotinjak eura mjesečno manje.

Prema posljednjim statistikama iz 2015. u Njemačkoj radi oko 300.000 stranih njegovatelja od čega najviše dolazi iz Poljske iza koje slijedi Bosna i Hercegovina i Kazahstan.

 

Komentara 116

DU
Deleted user
17:32 01.04.2018.

Laze te ljude.Na ruke moze te da dobijete najvise 1400 eura.Ovisno o postotku.Ako radite na 80% imat ce te 1200 eura placu. Prosjecan stan od 70m2 kalt(hladan) dodje 450-550 eura.Na to racunaj te 200 eura interneta,struje,vode,plina,odvoz smeca,parkplatz. Osiguranje za auto 100-tinjak eura mjesecno,ili karta za javni prijevoz. Njemacka nije sto je bila nekad.Samci nemaju tamo sto traziti,ako radi bracni par onda ok,inace vam ostaje za hranu.

PJ
pjer1963
17:20 01.04.2018.

Da bi zaradio 3000 Eura moras biti examinirani krankenpfleger a toga zanimanja u Hrvatskoj koliko znam nema.Kao med.sestra moras poloziti Njemacki Examen a kada to imas bolje je raditi u bolnici.Znaci bez Examena radis kao pomocni radnik u starackom domuu i mozes maximalno zaraditi do 2500 Euro bruto(neto 1400). Plati stan i osiguranja i ostane ti 500 Euro za zivot. Tko voli nek izvoli. Tako je prvih 3-5 god. a onda je puno bolje. Ali ponavljam, treba izdrzati prvih nekoliko god.

MI
michaelchangun
17:55 01.04.2018.

Pa sto ne zaposle 17 000 "izbjeglica"?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije