Angela Merkel sama na svijetu! Tako bi se mogao opisati susret 20 najmoćnijih sila svijeta iz skupine G20 u meksičkom mondenom ljetovalištu Los Cabos. Njemačka kancelarka već mjesecima trpi žestoke kritike, a sve je kulminiralo danas kada su čelnici ostalih sila jednoglasno zatražili promjenu krute njemačke politike.
Pritišće i Obama
Samo jedna ekonomska tema bila je na dnevnom redu – kako izvući Europu iz duboke krize koja ugrožava i zdrave ekonomije u cijelom svijetu. A za to su ponuđena dva rješenja, od kojih ni jedno nije po mjeri “željezne” Angele Merkel.
Prvi zahtjev je da Berlin malo olabavi i pristane na zajedničke euroobveznice, bez kojih je gotovo nemoguće spasiti zemlje preopterećene dužničkom krizom, poput Grčke, Španjolske ili Italije. “Nein!” Jedino je što na tu ideju ima reći kancelarka najmoćnijega europskog gospodarstva. Ta se tvrdoglavost može objasniti i izborima koji Njemačku očekuju u jesen 2013., osobito kada se zna da su njemački porezni obveznici protiv euroobveznica, jer ne žele dodatno plaćati tuđe propuste. Jedan od svjetskih čelnika europsku je dužničku krizu nazvao “najvećim rizikom za svjetsku ekonomiju”.
– Čekamo da nam Europa napokon kaže što planira uraditi – kritizirao je direktor Svjetske banke Robert Zoellick.
Drugi zahtjev prema Angeli Merkel, najmoćnijoj ženi svijeta, jest da pokrene potrošnju u Europi, jer bez toga nema gospodarskog rasta. A najbolji je instrument za to da Europska središnja banka tiska novac. “Nein!” Opet je kratka i rezolutna Angela. “Europa će se ugušiti šparajući”, rekao je jedan analitičar. Čak ni golemi pritisci Baracka Obame da Njemačka napokon promijeni kurs ne donosi ploda. A Obami je u interesu da se Europa pokrene, jer o tome ovisi i američki gospodarski rast, a izbori su mu pred vratima i republikanski konkurent Mitt Romney za petama.
Pomoć iz Kine
Čak ni dva susreta s Barackom Obamom u dva dana nisu slomila otpor Angele Merkel. Jedinu podršku Merkel je dobila od predsjednika Europske komisije Joséa Manuela Barrosa.
– Iskreno, nismo ovdje došli da nam dajete lekcije iz demokracije ili o tome kako da upravljamo ekonomijom – kazao je Barroso i podsjetio da krizu nije izazvala Europa nego SAD.
A Europa je dobila pomoć od najbrže rastućih zemalja svijeta. Kina, Indija i Rusija odlučile su uplatiti 63 milijarde dolara u MMF za pomoć posrnulim europskim zemljama.
Europa i Gdja Merkel vode zdraviju novarsku politiku od Americkih federalnih rezervi koje su ovih godina stvorile tisuce milijardi novih dolara da bi pokrpali sve rupe nastale financijskom krizom. Novac Europskih gradjana nalazi se kao zivotna stednja u bankama, i top je razlika od amerike gdje su ustede ulozene u dionice. Europa zato cuvajuci euro cuva ustede svakoga europljanina. Bez obzira na sve Euro je danas solidnija valuta od samoga dolara. Naravno Europa treba rast no rast se nece pokrenutio stampanjem novca vec radom, idejama i novim proizvodima koji drugima u svijettu trebaju. Zato se europa treba okrenuti novim trzistima rusije, kine juzne amerike i u razmjeni sa njima traziti rast