Prošlo je godinu dana od proglašenja Islamske države na području Iraka i Sirije. Iako nitko nije vjerovao u njezin opstanak, pogotovo nakon što je međunarodna koalicija na čelu sa SAD-om, u kolovozu 2014. počela sa zračnim udarima na njihove položaje, ISIL je danas čvrst kao nikada do sada. U tih godinu dana kalifat je ustoličio vlast te sada funkcionira kao prava država. Proračun za ovu godinu im je 4 milijarde eura, osnovali su svoju vladu sa 12 guvernera.
Blizu nuklearne bombe
Ljudi su se naviknuli na nova pravila jer sada žive u državi pod strogim šerijatskim zakonom. Žene se moraju potpuno pokriti, nema alkohola, nema glazbe ni gledanja sporta, a ni američkih i zapadnih filmova. Ako netko to čini, kazna je brutalna: razapinjanje i smaknuće. Vođa ISIL-a Al-Bagdadi odvojio je vojne operacije od civilne administracije. I borci i obični zaposlenici dobivaju plaće iz "ministarstva financija", odnosno Muslimanske financijske kuće, koja služi i kao banka. Jezu izaziva i činjenica da ISIL ima dovoljno radioaktivnog materijala, ali i kapacitete da napravi nuklearnu bombu, što su potvrdili i zapadni obavještajni izvori. Ujedno, već su stigla i upozorenja iz Indije da militanti dopremaju nuklearno oružje iz Pakistana.
Najviše su od stvaranja Islamske države profitirali Kurdi, koji uz pomoć Amerikanaca i Zapada, sada imaju teritorijalnu cjelinu s područjima bogatim naftom i čekaju trenutak da proglase svoju neovisnu državu. Naime, do pojave ISIL-a na svjetskoj sceni Kurdi nisu imali nikakve šanse za bilo kakav oblik svoje nacionalne države, no situacija je sada potpuno drugačija. Kurdi vladaju sjeveroistokom Sirije i dijelom Iraka i, uz šijitske dobrovoljce i iransku gardu, najveći su i najžešći borci protiv islamista. Imaju svoje dobro obučene i opremljene postrojbe koje su na svojim plećima iznijele dobar dio borbi protiv ISIL-ovih ekstremista, posebno u borbama za grad Kobane, za koji su se mjesecima borili.
Istini za volju, ovakva konstelacija snaga na Bliskom istoku, u kojoj su jake islamističke snage stalna prijetnja okolini, posredno odgovara Izraelu i SAD-u. Naime, ISIL i sunitski islamisti kao svog glavnog neprijatelja ne vide kršćane ili Židove, već šijitske muslimane. Prevedeno, za svoje najveće neprijatelje drže Iran, Assadov režim u Siriji i Hezbollah. A sve ono što slabi ova tri tradicionalna neprijatelja Izraela dobrodošlo je službenom Tel Avivu. SAD pak ima interes u slabljenju Irana, kojemu je svako otežavanje i smanjivanje utjecaja ujedno uteg u naporima za razvoj nuklearnog programa.
Do ispunjenja ciljeva
Javna je tajna da ISIL financijski i politički opstaje zahvaljujući podršci regionalnih i svjetskih "igrača" koji nominalno u javnosti istupaju protiv islamista, no potajno im ipak pružaju potporu.
– Da ISIL ne podržavaju financijski Saudijska Arabija i Katar, a logistički Turska i SAD, bio bi uništen za mjesec dana. Amerika je stvorila ISIL i podržavat će ga sve dok ne postigne svoje ciljeve na Bliskom istoku i regiji, uništenje libanonskog Hezbollaha i smanjenje utjecaja Irana u regiji – kaže za Večernji list iranski politički analitičar Mosayeb Naimi.
U godinu dana postojanja ISIL-ov kalifat pročuo se kao država nasilja, terora i smrti. No unatoč tomu, ostat će još neko vrijeme na sceni, bar toliko dugo dok ga trebaju svjetski igrači iz sjene.
>> 'Prije ste nas gledali na brdima Sirije, sada smo južno od Rima'
>> Britanski Telegraph: Među ISIL borcima oko 330 osoba iz BiH
meni je dosadila ova propaganda o isili, kao da u izraelu nema jedne koalicije koje vec 70 godina tamo dijecu i ljude ubija i obezpravljuje, budimo iskreni