Prema najnovijem izvještaju Amnesty Internationala ograničenja prodaje opreme za mučenje koja je EU uvela 2006. malo su ili nimalo poštivana, a proizvođači iz Njemačke, Španjolske, Češke i Italije u azijske su zemlje izvozili elektrošokerske "rukave", strujne lisičine kojima se mogu nanijeti elektrošokovi od 50.000 volti, okove za vezivanje uza zid, policijske palice i drugu opremu – čak i pritiskivače za palčeve.
U izvještaju koji je Amnesty International tiskao u suradnji s londonskom organizacijom Omega Research Foundation navedeno je devet zemalja u koje su izvožene stvari s popisa zabranjene robe, između ostalih i Kina, Ujedinjeni Arapski Emirati i Pakistan. Zabrana izvoza zaobilažena je preimenovanjem proizvoda: remeni za udove koji nanose električne šokove bili su prodavani kao "lisičine", a često se u izvozu koristila "siva zona" dvostruke namjene proizvoda, policijske opreme za držanje reda koja je primjenjiva i za mučenje zatvorenika.
David Nichols iz Amnestyja, jedan od autora izvještaja, kaže da vlade zemalja EU nisu ispunile ono što im je u domeni odgovornosti:
- Izgleda da nema nikakve političke volje da se taj problem riješi i zatvore rupe u zakonu. Propisi iz 2006. bili su bitan potez protiv mučenja, ali EU ne čini dovoljno da bi se oni primjenjivali.
Iz belgijske tvrtke Sirien, koja proizvodi i izvozi elektrošokerske štitove i oružje za ispaljivanje projektila za omamljivanje S-200, brane se da štite živote:
- Ako zabranite elektrošokerske pištolje, onda će policajci koristiti vatreno oružje da bi se obranili – kaže Erwin Lafosse iz Siriena.
- Problem s Amnestyjem je što oni vide samo lošu stranu svega. Da, naši se proizvodi mogu koristiti i za mučenje, ali to vrijedi i za najobičnije stvari, poput noževa, vilica i žlica.
Frank Coll iz španjolske tvrtke Nidec, pak, kaže da su oni svoje električne lisičine uklonili iz asortimana i prestali ih prodavati čim su od Amnesty Internationala dobili upozoravajuće pismo:
- To je za nas bio kraj priče.
Amnestyjev izvještaj dovoljno je uzbunio neke političare da počnu govoriti o tom problemu. Britanski parlamentarni zastupnik Richard Howitt rekao je:
- Nedjelotvornost EU neprihvatljiva je i duboko sam razočaran. Države članice i institucije EU, nogometnim rječnikom, skinule su pogled s lopte.
Stephan Keukeleire, profesor vanjske politike na belgijskom sveučilištu Leuwenu, ističe da se u EU često spominje etičnost vanjske politike, a rijetko da su članice EU među najvećim svjetskim izvoznicima oružja:
- Prečesto govorimo o moralnoj strani naših djela i prečesto ističemo superiornost zapadne vanjske politike, a onda očito komercijalni interesi uđu u igru. Sjetite se da je većina visokotehnološkog oružja Sadama Huseina bila proizvedena na zapadu.
Licermjerje na EU način ....