Blago patrijarhalnom društvu u kojem su žene svedene na domaćice, majke, njegovateljice starih i bolesnih, a ako su zaposlene zarade za godinu dana koliko muškarac zaradi za 10 mjeseci i tri tjedna. Kad odu u mirovinu, godišnje prime tri prosječne mirovine manje od muškaraca. Ni obrazovanje im nije jamstvo za bolji život jer je na burzi sve više visokoobrazovanih žena. Diskriminirajućeg položaja žena tu i tamo se sjetimo uz konstataciju da se stvari sporo mijenjaju nabolje, pa se ne može očekivati da će bolje proći i Izvješće o radu za 2013. pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, Višnje Ljubičić, koje je uputila Saboru. U uredu pravobraniteljice lani su radili na 2133 predmeta.
Najviše pritužbi bilo je na diskriminaciju (njih 60,8 posto) u području rada, zapošljavanja, socijalne sigurnosti, zdravstvenog i mirovinskog osiguranja, a u 66 posto slučajeva na diskriminaciju su se žalile žene. Za društvo bi trebalo biti krajnje problematično što je oko 60 posto radno sposobnih žena posve izvan tržišta rada, nisu zaposlene i ne pokušavaju se aktivno u njega ni uključiti. Zabrinjava što je među novoprijavljenim nezaposlenima, a visokoobrazovanim radnicima lani bilo 67,3 posto žena. A i kad žene rade, manje zarađuju, pa je 2011. prosječna neto plaća žena bila 5130 kn, a muškarcima je prosječna plaća bila 5675 kn.
– Dok god uglavnom muškarci odlučuju, teško će se popraviti položaj žena. U nas se smatra da žena nije hraniteljica obitelji, pa kad postoji problem s pronalaskom posla, bolje je da radi muškarac. Žene koje su same najpoželjnija su radna snaga, a poslije pedesete i žene i muškarci postaju nepoželjni. Frustrira me ta tema kad vidim koliko ljudi danas rade i koliko ih se izrabljuje, a onda ih se izmoždene ispljune – kaže psihologinja Dubravka Miljković. A kad radnici dočekaju zasluženu mirovinu, žene znaju da ih čeka manja jer je lani prosječna muška mirovina bila 2709 kuna, a ženska 2106 kuna.
>>Pravobraniteljica Ljubičić: Novi ZOR pokazuje trend da se žene vraća u kuću!
U stvari radi se da zene rade manje placenje poslove kao sobarice konobarice ,cistacice i zato imaju nesto manji prosjek a ne jer za isti posao budu manje placene od muskaraca, ali neke iskrivljenje cinjenice treba izgleda stalno ponavljati .ati . ponavljati dok ne postanu prave , istina je suprotna sve vise muskaraca nemoze naci posao jer su ga dobile zene