Mrlja na imidžu EU

Zgradu Europskog vijeća gradili su radnici zaposleni na crno

Zgrada Europskog vijeća
Foto: Europska unija
28.12.2019.
u 17:51

Radnici nisu imali dokumente za rad, nisu bili prijavljeni, primali su plaću u gotovini, a katkad nisu uopće bili plaćeni

Europu su izgradili radnici na crno, otkriveno je ovih dana u istraživanju belgijskog dnevnog lista De Standaard. Europa o kojoj je riječ nije Stari kontinent, već zgrada Europa u Bruxellesu, sjedište Europskog vijeća, u kojoj se organiziraju summiti lidera država članica Unije, u kojoj se primaju najugledniji strani državnici i koju će se koristiti i tijekom hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske unije, ako ne za sastanke, za što postoji susjedna stara zgrada Vijeća EU, onda barem za izložbu fotografija Hrvatske, koja se priprema u auli Europe.

Impresivno zdanje dobilo je arhitektonske nagrade, ali neki od radnika koji su radili za tvrtke podizvođače dok je sve to još bilo gradilište bili su migranti iz zemalja poput Bugarske, Rumunjske i Moldavije, koji nisu imali uredne dokumente za rad, nisu bili prijavljeni, primali su plaću u gotovini, a katkad nisu uopće bili plaćeni. Riječ je o malom broju radnika, no istraživanje novinara De Standaarda, koje se temeljilo na svjedočenju jednog bugarskog radnika po imenu Bejhan Dželilov i niza drugih svjedoka, neugodno je za imidž Europske unije i vrijednosti koje EU predstavlja, simbolizirane i u arhitektonskom rješenju zgrade čija unutrašnjost svijetli svake noći kao lanterna.

– Nekoliko članova mog tima radnika nije imalo belgijske dokumente o prebivalištu. Nitko od nas nije radio na ugovor, nitko od nas nije bio osiguran – rekao je Bejhan Dželilov, koji je na gradilištu bio šef tima od osam radnika, zapravo bugarskih skupljača starog željeza koji su angažirani na gradilištu da rade fizičke poslove za dvije do tri tisuće eura mjesečno, plaćano na ruke. Ubrzo više nisu znali za koju tvrtku u lancu podizvođača uopće rade: kad jedna više ne bi imala novca da im plati, prešli bi pod okrilje druge, na istom gradilištu, i tako ukrug. Kao glavni izvođači radova na gradilištu Europe bile su odabrane ugledne belgijske građevinske tvrtke Jan de Nul i Interbuild, no one sada nakon javnog otkrića ovih neugodnosti tvrde da nisu znale za postojanje neprijavljenih radnika o kojima govori Dželilov. Njegovo svjedočanstvo tiče se najviše podizvođača po imenu Group Diamond Services, koji je 2015. godine otišao u stečaj. Osim Bugara, Rumunja i Moldavaca, na gradilištu Europe iskorištavani su bili i radnici na crno iz Italije, Portugala, Brazila i Španjolske, posvjedočio je jedan drugi izvor De Standaarda koji je na gradilištu bio inspektor za logistiku i sigurnost.

Zgrada je kao sjedište Europskog vijeća dovršena prije točno tri godine, koštala je oko 320 milijuna eura, a sagrađena je od stakla, čelika i, zanimljivo, drvenih prozorskih okvira iz svih država članica, što je također bilo zamišljeno kao simbolika. No, dio sve te simbolike sada je postala priča o izrabljivanim migrantskim radnicima na gradilištu Europe. 

Ključne riječi

Komentara 7

CR
crodux
18:11 28.12.2019.

ako se išta izgradilo ma crno to je zapad Europe i dan danas ih ima koji rade i vlasti to znaju i šta sad je ovo kao neka senzacija..dajte molim vas!

MA
Maiden
18:20 28.12.2019.

Ne kužim, zar toga ima u Europi, Njemačkoj...ne mogu vjerovati, pa toga ima samo u Hrvatskoj. Mislio sam da se takve stvari rade samo kod nas, rad na crno, korupcija, male plaće i sl.

IL
ilijan1a
18:30 28.12.2019.

Dokažite to i prijavite ti tvrtku

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije