Židovi u Hrvatskoj jedinstveni su kad je riječ o bojkotu obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, koje 27. siječnja tradicionalno organiziraju i hrvatske vlasti po uzoru na ostale u Europi spominjući se 27. siječnja 1945. kada su sovjetske jedinice ušle u najzloglasniji nacistički logor Auschwitz u Poljskoj. Godine 2005. Generalna skupština UN-a usvojila je rezoluciju o obilježavanju toga dana kao Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta. Razlog za bojkot židovskih zajednica su ploče s natpisom „za dom spremni“, zapravo ne same ploče, nego nereagiranje hrvatske vlasti na njihovo postavljanje, koje je bilo prvo u Jasenovcu, zatim u Kutini, a najavljeno je postavljenje u Velikoj Gorici, Sesvetama, ali i gradovima i većim mjestima diljem Hrvatske. I dok iz HOS-a kažu da time odaju počast poginulim suborcima odbijajući etikete da su „moderni ustaše“, očito je da Židovi, koji su stradali u holokaustu, ne misle tako.
Premijerov put u Izrael
Iz Koordinacija židovskih općina u Hrvatskoj (koja obuhvaća sve židovske općine osim zajednice Bet Israel) kažu da su takvu odluku donijeli „na osnovi reakcije Vlade, Hrvatskog sabora i predsjednice Republike na protekle događaje“. Odnosno, kako kaže predsjednik Koordinacije dr. Ognjen Kraus: “Ako mi u 2017. moramo diskutirati o tome što su značili Sieg Heil, za dom spremni i zvijezda petokraka, onda nemamo o čemu razgovarati”. Kraus je odbacio bilo kakvu vezu između priopćenja Koordinacije i puta premijera Plenkovića u Izrael.
Elementi ustaške ideologije
Ni Židovska vjerska zajednica Bet Israel neće sudjelovati na obilježavanju Dana holokausta. Vijeće Bet Israela odlučilo je ne sudjelovati na komemorativnim i ostalim skupovima koje organiziraju državne vlasti Republike Hrvatske u povodu obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na holokaust. Razlog našeg nesudjelovanja je nespremnost službenih organa RH da primjereno službeno i javno reagiraju na spomenik s ustaškom krilaticom „za dom spremni“ postavljen u neposrednoj blizini logora Jasenovac, zatim u Kutini te na namjeru postavljanja sličnih spomenika na cijelom prostoru Republike Hrvatske – rekli su nam u Bet Israelu. Neslužbeno, u Bet Israelu kažu da je za to najodgovornija vlast jer je trebalo odmah reagirati nakon postavljanja ploče u Jasenovcu, a ovako se, zbog nečinjenja, ploče postavljaju po ostalim hrvatskim gradovima. Član Bet Israela dr. Slavko Goldstein rekao je da je očekivao da će reagirati Vlada premijera Plenkovića, kao što je svojedobno skidanje ploče Juri Francetiću inicirala Vlada premijera Ive Sanadera, te dodaje da to premijer Plenković ne čini zbog oportunizma. Goldstein je rekao da ne misli da se rehabilitira ustaška ideologija izravno, onako kako je bilo za „koljačke i zločinačke NDH“, ali da elementi toga režima prodiru „u raznim vidovima“ i prijete kompromitiranju Hrvatske.
>> Goldstein: Plenković zbog oportunizma nije uklonio ploču HOS-a
Potsjetio bi krausa žrtve nedužne su žrtve pod slovom u ili pod zvijezdom sa tom razlikom što su u jasenovcu nastale u vrtlogu rata a višestrukobrojčano veće napravljene su pod zvjezdom nakon drugog svjetskog rata bez suđenja a nastale i i u domovinskom ratu isključivo na hrvatima.