Venezuela ima najveće rezerve nafte u svijetu – s gotovo 300 milijardi barela ova južnoamerička zemlja pretekla je i Saudijsku Arabiju, pokazuju podaci OPEC-a. Na tom blagu, po sadašnjim tržišnim cijenama vrijednom više od 27 tisuća milijardi dolara, proteklih 14 godina sjedio je Hugo Chávez. Preminulom predsjedniku kritičari zamjeraju da ni s tim bogatstvom nije bio u stanju razviti stabilno gospodarstvo.
Litra benzina 2 centa
Koliko je Venezuela bogata naftom, najbolje pokazuju količine barela po stanovniku. Venezuela po stanovniku ima 10.500 barela nafte, a kako je sadašnja cijena barela na svjetskom tržištu 90,5 dolara, svaki Venezuelanac u nafti ima gotovo milijun dolara (točnije, 950.000 dolara). Veće naftno bogatstvo po stanovniku od Venezuele imaju samo male zaljevske zemlje poput Kuvajta i Ujedinjenih Arapskih Emirata ili pak Bruneija. Za usporedbu, SAD ima samo 67 barela nafte po stanovniku, vrijedne nešto više od 6000 dolara.
Postavlja se pitanje – što će biti s venezuelskom naftom nakon smrti El Comandantea?
Cháveza je do sada vlastita oporba kritizirala jer je milijarde dolara svake godine poklanjao susjednoj Kubi za krpanje rupa u proračunu, države njegova političkog oca Fidela Castra. Milijarde dolara Chávez je svake godine pumpao i u socijalni sustav Venezuele kako bi što više ljudi imalo besplatno zdravstveno osiguranje i školovanje. Brigu za socijalno najugroženije socijalističkom predsjedniku malo tko zamjera, ali upozoravaju da je uspostavio sustav korumpiran od dna do vrha. Potpuno su izostale investicije u vlastitu ekonomiju, a sva poduzeća koja su nacionalizirana predana su u ruke “rođaka i kumova”.
Zbog toga je dnevna proizvodnja nafte u državnoj kompaniji Petroelos de Venezuela u vrijeme vladavine Cháveza pala 25 posto, sa 3,7 na 2,8 milijuna barela po danu. Dakle, venezuelansko gospodarstvo na nafti gubi svakodnevno nekoliko desetaka milijuna dolara, u odnosu na 2008. Istovremeno, broj zaposlenih u nacionalnoj naftnoj kompaniji udvostručen je na 110.000. U posljednjih deset godina Chávez je iz naftne kompanije potjerao 20.000 radnika koji se nisu slagali s njegovim konceptom upravljanja kompanijom, a na njihovo mjesto postavio je svoje pristaše, prozvane “čavistima”.
Da bi se Venezuelanci, koji u prosjeku imaju oko 600 dolara plaću, mogli neograničeno voziti, država subvencionira cijenu benzina. Cijena nafte u Venezueli najniža je na svijetu – samo 2 centa po litri – tako da Venezuelanci cijeli rezervoar plaćaju kao Europljani jednu litru. U Venezueli 80 litara benzina košta kao litra vode. S druge pak strane, jedan sendvič Big Mac iz McDonald’sa u Venezueli košta 15 dolara – odnosno kao 1000 litara benzina!
Kritika sindikata
Zbog zastarjele tehnologije, proizvodnja nafte strmoglavo pada, a čak 95 posto izvoza upravo ovisi o bušenju “crnoga zlata”. Paradoksalno – Venezuela ima najveće zalihe, a mora uvoziti naftu. Bez suvremene tehnologije i investicija izvana, upozoravaju stručnjaci, nafta će se sve manje izvoziti, što će rušiti standard građana.
– Loša uprava i nedostatak investicija urušavaju našu industriju nafte i plina – upozorio je José Goas, vođa naftnog sindikata i čavist.
>>Sve o smrti Huga Chaveza pratite na našem specijalu.
Pocivaj u miru Legendo. Dolaskom Caveza situacija u Venecueli se promijenila : - BNP se udesetostrucio _ desetostruko smanjeno siromastvo ( za razliku od Amerike ) - besplatno zdravstveno osiguranje - besplatno skolovanje - nepismenost nestala To su prave vrijednosti.