“Odgovornost i sloboda dvije su neodvojive vrijednosti koje me pokreću.” Ova rečenica najbolje opisuje njemačkog predsjednika, pastora evangeličko-luteranske crkve, Joachima Gaucka. “Predsjednik srca”, kako Gaucka zovu Nijemci, rođen je 24. siječnja 1940. u istočnonjemačkoj luci Rostock.
Otac mu je bio kapetan trgovačkog broda, a 1951. odveden je u ruski gulag. Istočnonjemačke komunističke vlasti pronašle su kod Gauckova oca zapadno izdanje pomorskog časopisa, što im je bilo dovoljno da ga proglase špijunom i osude na 25 godina robije u Sibiru. Joachim Gauck stariji oslobođen je u listopadu 1955. nakon akcije njemačkog kancelara Konrada Adenauera, koji je od Sovjetskog Saveza za sklapanje diplomatskih odnosa tražio puštanje svih njemačkih zatvorenika.
>> Gauck: Njemačka će pažljivo pratiti kako Hrvatska napreduje
Udobnost moralne svijesti
– Očeva sudbina odredila je moj odgoj. Dužnost apsolutnoj odanosti obiteljskom domu isključivala je bilo kakvo bratimljenje sa sustavom... Zato sam živio u udobnosti moralne svijesti – istaknuo je predsjednik Gauck, koji slovi kao jedan od najboljih njemačkih govornika. Priznaje da nikada nije razmišljao da pobjegne u Zapadnu Njemačku.
– Svoj sam dom volio ozbiljno, a svoj Zapad kao ljubavnicu – poetičan je Gauck, koji kao sin “neprijatelja režima” nije mogao ostvariti svoj san i postati novinar. Za vrijeme mirne revolucije i rušenja Berlinskog zida Joachim Gauck bio je vodeći član Novog foruma, udruženja intelektualaca koji su se zalagali za ujedinjenje Njemačke. Nakon ujedinjenja 3. listopada 1990. Gauck je imenovan voditeljem ureda za milijune tajnih dokumenata koje je tajna služba DDR-a Stasi prikupljala o svojim građanima. Za deset godina vođenja osjetljivog ureda Gauck se nikome nije zamjerio i postao je omiljen u narodu.
Iz drugog pokušaja
Nikada nije pripadao ni jednoj političkoj stranci, a 2010. socijaldemokratska partija SPD predložila ga je za predsjednika. No kancelarka Angela Merkel bila je za Christiana Wulffa. Nakon što je Wulff neslavno morao dati ostavku zbog otkrivanja mnogih zloupotreba položaja, i Merkel je podržala Gaucka te je 11. njemačkim predsjednikom postao 18. ožujka 2012., s najvećim brojem glasova “za” u Bundestagu u njemačkoj povijesti.
– Kao borac za građanska prava, politički prosvjetitelj, mislilac slobode, pomiritelj i ujedinitelj, Joachim Gauck – taj glas upozorenja i učitelj demokracije – na izvanredan i osebujan način zadužio je našu zemlju – kazala je kancelarka Angela Merkel.
Taj čovjek sigurno zna za slučaj kojega istražuje njemačko pravosuđe - ubojstvo Stjepana Đurekovića. U vezi toga njihovo pravosuđe traži izručenje J.Perkovića oca Saše - savjetnika za sigurnost Mesića u oba mandata i Josipoivća. Ima još puno puno toga, na što se ježi ovakav Nijemac. Kakav teret ima Hrvatska oko vrata i kako to provući pored ovog čovjeka.