Ispitivanja djece

Zlostavljana djeca boje se da će na sudu sresti pedofila

'10.4.2009., Cakovec - Ilustracija nasilja u obitelji. Photo: Vjeran Zganec-Rogulja/Vecernji list'
Foto: 'Vjeran Zganec-Rogulja/Vecernji l'
1/3
15.04.2013.
u 19:00

Ako ispitivanje djeteta vodi nestručna osoba, događa se da dijete povuče iskaz protiv zlostavljača, upozorava ravnateljica Poliklinike za djecu

Najgore mi je bilo što sam morala puno govoriti o zlostavljanju policiji, socijalnim radnicima, sucima. Stalno su me ispitivali kao da nisam govorila istinu... – svjedočenja su djece žrtava seksualnog zlostavljanja o tome što im je najviše smetalo nakon što su zlostavljači prijavljeni.

Dodatni stres


Koliko ih višekratno ispitivanje nadležnih u sustavu o proživljenoj traumi dodatno traumatizira, priznali bi psiholozima kod kojih su bili u tretmanu, govori ravnateljica Poliklinike za zaštitu djece dr. Gordana Buljan Flander.

Ako ispitivanje djeteta provodi nestručna osoba, postoji opasnost da dijete povuče iskaz protiv zlostavljača, i to se u praksi, nažalost, i događa. Hrvatska je dužna poštovati smjernice Vijeća Europe o pravosuđu prilagođenom djeci, koje mora biti brzo i fokusirano na njihove potrebe i jamčiti poštovanje svih prava djece koja sudjeluju u sudskom postupku. Stoga će se ovaj tjedan pod okriljem Ministarstva pravosuđa održati sastanak predstavnika Vrhovnog suda, Državnog odvjetništva, općinskih i županijskih sudova te poliklinika i bolnica za djecu. Psiholog koji ispituje dijete u zasebnoj prostoriji ima slušalice pa pitanja suca, tužitelja ili odvjetnika prilagođava djetetu. Iako se po zakonu dijete može ispitivati izvan suda, ta se mogućnost u praksi nedovoljno koristi. Ako sud nema tehničke mogućnosti da se iskaz djeteta audio i video snimi, pa se dijete prekida dok se njegove riječi ne unesu u zapisnik, to mu stvara dodatni stres. Zagrebačka Poliklinika za zaštitu djece ima dvije forenzične sobe posebno opremljene za audio i videosnimanje djece, no u posljednjih godinu dana samo se jedan sudac odlučio za ispitivanje djeteta u Poliklinici!

– Dijete ispituje psiholog, koji ima slušalice na ušima i preko psihologa djetetu mogu postaviti pitanja i sudac i tužitelj i odvjetnik. Taj se iskaz snimi i dijete više ne treba saslušavati na raspravi niti ga dodatno traumatizirati. Ako se višekratno ispituje o doživljenom, ako ga ispituju nestručni ispitivači, dijete to doživljava kao da mu se ne vjeruje i tako ga se dodatno traumatizira. Ako se dijete nestručno ispituje i ako je pod pritiskom okoline, događa se da povuče iskaz – govori dr. Buljan Flander.

Sutkinja za mladež zagrebačkog Županijskog suda Lana Petö Kujundžić slaže se da su sudovi loše tehnički opremljeni za saslušanje seksualno zlostavljane djece, kojima nelagodu stvara i prolazak pokraj pravosudnih policajaca, mogućnost da će sresti zlostavljača.

Djeca sama u sobi

– Prije nekoliko godina u pet-šest predmeta saslušavala sam djecu žrtve seksualnog zlostavljanja u Poliklinici za zaštitu djece, koja je odlično opremljena, a psiholozi educirani. Iskazi djece, snimljeni i spremljeni na CD, bili su vjerodostojni i nijedan od njih nije na sudu osporavan. Sudovi još nisu tehnički dobro opremljeni pa se iskaz djeteta na sudu sprema na videokazetu, koja se može pogledati samo u prostoriji u kojoj je snimano, na istom uređaju. Na sudu dijete ispituje stručni suradnik, socijalni pedagog, koji je prisiljen educirati se sam jer nema novca za edukaciju, a psiholozi Poliklinike prolaze 2,3 puta godišnje edukaciju – kaže sutkinja.

Dr. Buljan Flander kaže da ispitivanja seksualno zlostavljane djece ne naplaćuju sudu i da bi mjesečno mogli saslušati dvoje djece pa je nejasno zašto suci izbjegavaju saslušavati djecu izvan suda u kojem nema prostorija prilagođenih djeci. No, situacija u Zagrebu je još i dobra, na jednom sudu u Dalmaciji dijete ostave samo sa slušalicama na ušima u sobi, a u drugoj su sudac i stranke te ga tako ispituju.

>> Žene i djeca žrtve nasilja ostaju od svibnja bez pomoći psihologa!

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije