Reformom gospodarenja otpadom država u idućih nekoliko godina namjerava omogućiti otvaranje čak šest tisuća radnih mjesta. Poručio je to ministar zaštite okoliša Mihael Zmajlović koji je danas predstavio u Vladi najnovije mjere u poslovanju ambalažnim otpadom. Građanima svakako najvažnija informacija je da će sva otkupna mjesta ambalaže u Hrvatskoj, a ima ih 1820, i dalje boce otkupljivati po cijeni od 50 lipa po komadu.
Međutim, prebrojavanje boca više neće biti ručno već će svi trgovački centri koji otkupljuju boce morati imati automate. Zanimljivost je i da će ti automati biti spojeni s Poreznom upravom kao i Fondom za zaštitu okoliša čime se staje na kraj malverzacijama oko količine ambalaže.
- Sustav automatizacije provodi se u suradnji s trgovačkim lancima i uskoro će krenuti i prvi pilot projekt - objasnio je ministar Mihael Zmajlović.
Udarac na džep
I dok se sustav za građane bitno ne mijenja, otkupljivače ambalažnog otpada nova će pravila dobro "opaliti po džepu". Naime, od 1. ožujka ove godine cijene prikupljene i sprešane ambalaže porasti će i za četiri puta. Cijena će se, poručio je Zmajlović, formirati na temelju cijena koje se kreću po europskim burzama čime će Fond zaraditi i do 20 milijuna kuna više godišnje nego do sada.
- Fond treba biti dobar gospodar i mora postići najbolju cijenu. Do sada ta je cijena bila i tri do četiri puta niža od tržišnih - poručio je Zmajlović.
Više, dodao je, neće biti niti koncesija za tvrtke koje se bave otpadom.
- Gospodarenje otpadom jedna od ključnih tema za ovu Vladu i za državu. To je gospodarsko pitanje, pitanje stvaranja novih radnih mjesta, pitanje racionalnog gospodarenja vrijednim sirovinama i resursima koji su vlasništvo svih nas. To je i pitanje kvalitete života, pitanje higijene - kazao je Zmajlović.
Ministar je istaknuo kako vlada želi ''biti dobar gospodar i prestati zakopavati vrijedne sirovine na odlagališta''.
Udvostručiti radna mjesta
- Želimo u sljedećih par godina udvostručiti broj radnih mjesta direktno zaposlenih u gospodarenju otpadom sa 6000 na 12.000. Želimo omogućiti firmama koje posluju sa sirovinama i otpadom da povećaju broj zaposlenih, da investiraju. Želimo osigurati čist, siguran okoliš svima nama i našoj djeci. Ukratko, želimo gospodariti otpadom - kazao je osvrnuvši se na sve što je napravljeno u posljednjih godinu i pol dana kako bi se riješili postojeći problemi i osigurao sustav gospodarenja ambalažnim otpadom u kojemu više neće biti mogućnosti za zloupotrebe, manipulacije i monopol.
Na većini mjesta za otkup ambalaže u Hrvatskoj uvest će se uređaji za kontrolu, brojanje, sortiranje i prešanje ambalaže. Time će se spriječiti pogreške pri brojanju koje su posljedica ljudskog Uređaji će imati povratnu vezu sa Fondom za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u koji će se u stvarnom vremenu prenositi podaci o količinama ambalaže i svi podaci će biti objedinjeni u registru svih dionika u sustavu. Time će se spriječiti i manipulacije podacima o količinama.
Povećanje prihoda do 20 milijuna kuna
Procjena je da je do sada oko 40 % ambalaže prolazilo mimo sustava. Zahvaljujući prešanju i baliranju smanjit će se volumen ambalaže što će dovesti do racionalizacije u troškovima prijevoza, a također i uštede na količini vreća u kojima se ambalaža prevozi.
Obavljeni su pregovori sa trgovačkim lancima te će prije ljeta krenuti pilot projekt uvođenja uređaja na otkupnom mjestu. Do kraja 2014. godine uređaji za brojanje, sortiranje i prešanje ambalaže bit će uvedeni u barem trećinu od 1820 mjesta za otkup ambalaže na kojima je to moguće, prije svega zbog raspoloživog prostora. Tamo gdje je moguće, do kraja sljedeće godine uređaji će biti uvedeni u 90 % mjesta za otkup.
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost od sada će otkupne cijene PET, metalne (Al / Fe) i staklene ambalaže formirati sukladno tržišnim cijenama iz relevantnih izvora na EU tržištu. Pritom će se poštivati načelo blizine navedeno u Zakonu o održivom gospodarenju otpadom, kako bi se omogućilo tvrtkama u Hrvatskoj da zadrže i povećaju posao. Svjetska tržišna cijena umanjiti će se za očekivana onečišćenja, što je 15 % za PET i po 10 % za staklo i metal. Odluka je donesena danas i stupa na snagu 1. ožujka 2014. godine.
- Samo zbog promjene cijene, u odnosu na 2013. godinu, očekuje se povećanje prihoda od prodaje ambalažnog otpada oporabiteljima za 15-20 milijuna kuna. To je jedan i pol do dva puta više nego do sada – istaknuo je ministar Zmajlović.
Bravo! Tako treba! I još tražiti OIB kod otkupa boca, da se bandi koja skuplja boce može zaračunat i porez na dobit! Smradovi, hvatajte se LOPOVA koji kradu MILIJARDE, otvaraju nepotrebne "agencije" i troši beskrupulozno državni novac kojeg ionako nema,, a ne povratne ambalaže, pi*da vam materina nesposobna, lopovska, bando nesposobna!!!